Podróże

Jakich zasad powinni przestrzegać turyści wybierający się w polskie Tatry? "Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp"

Podróże

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Fala turystów w górach

W styczniu rozpoczęły się długo wyczekiwane przez uczniów ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa od zajęć lekcyjnych zachęca najmłodszych i ich rodziców do wypraw w góry, nie pozwala jednak zapomnieć o obostrzeniach związanych z pandemią. W Dzień Dobry TVN o cennych wskazówkach dla turystów odwiedzających Tatry mówiła dziennikarka Tygodnika Podhalańskiego, Beata Denis-Jastrzębska.

Popularność Podhala w okresie ferii zimowych

Ferie zimowe to niezwykle ważny czas dla podhalańskiej branży turystycznej. W połowie stycznia Tatry stanowią niebywałą atrakcję dla pasjonatów sportów zimowych, ale i dla rodzin z dziećmi, pragnących choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Beata Denis-Jastrzębska nie ma jednak wątpliwości, że zainteresowanie tym rejonem wzrośnie dopiero w lutym, kiedy na zasłużony wypoczynek będą mogli udać się uczniowie ze Śląska czy Mazowsza.

- Wtedy przyjeżdża do nas najwięcej osób - zauważyła dziennikarka Tygodnika Podhalańskiego. Dodała też, że jak dotąd największą aktywność turystów na stokach można było zaobserwować przede wszystkim w weekendy.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ferie 2022 w górach - obostrzenia

Polskie Tatry to ważny punkt na mapie podróży rodzimych turystów, ale i gości z zagranicy. Okazuje się, że nasi sąsiedzi chętnie korzystają z podhalańskich stoków narciarskich, ponieważ nie chcą zaprzątać sobie głowy okazywaniem ważnych wyników testów na COVID-19 i zaświadczeń o szczepieniach.

- Sprawdzaliśmy to tydzień temu, rzeczywiście na stoku było bardzo dużo Słowaków, ale nie tylko. Byli też Białorusini i Litwini - wskazywała Beata Denis-Jastrzębska. Podkreśliła, że choć narciarze i snowboardziści nie są sprawdzani pod kątem szczepień, wciąż obowiązuje ich nakaz noszenia maseczek i zachowywania stosownej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej.

Turyści wybierający się w Tatry powinni także pamiętać o tym, że w hotelach i restauracjach może przebywać maksymalnie 30% osób niezaszczepionych. Podobna zasada obowiązuje w zakopiańskim teatrze czy innych placówkach kulturalnych, których dyrektorzy mają prawo oczekiwać od publiczności okazywania ważnych certyfikatów szczepień. Na wybranych imprezach można dobrowolnie wypełnić ankietę, w której podaje się niezbędne informacje na ten temat.

- To też jest jakiś sposób na weryfikację - podsumowała Beata Denis-Jastrzębska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości