Podróże

Jakie tajemnice kryją Bieszczady?

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Zagadkowe Bieszczady
Zagadkowe BieszczadyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Jakie tajemnice kryje? Co warto tam zobaczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Łukasz Bajda, historyk, przewodnik beskidzki i autor książki "555 zagadek o Bieszczadach".

Co kryją w sobie Bieszczady?

Na początku rozmowy nasz gość - na prośbę prowadzących - zadał im zagadkę. Małgorzata Ohme i Filip Chajzer zostali zapytani, czym są "oszczipky". Niestety nie znali odpowiedzi. Zatem, co to takiego? - To danie kuchni regionalnej (...) takiej, jak jedli mieszkańcy Bieszczadów przedwojennych (...). To były placki z niekwaszonej mąki owsianej lub żytniej, które (...) można było okrasić serem albo masłem. Bieszczady przedwojenne to był bardzo biedny region. Ludzie jedli tam mięso raz w roku, np. na święta - mówił Łukasz Bajda, historyk, przewodnik beskidzki, autor książki "555 zagadek o Bieszczadach".

Co ciekawe, będąc w restauracji w Bieszczadach, raczej nie podadzą nam regionalnej kuchni. - Bo regionalna byłaby mało atrakcyjna dla współczesnego konsumenta - dodał.

Skąd w Bieszczadach wzięły w piramidy?

- To jest piramida w Międzybrodziu, obok dawnej cerkwi, obecnie kościoła jest grób rodziny Kulczyckich i Dobrzańskich. Tam jest pochowanych dwóch profesorów. Przedwojenny profesor zoologii i jego syn Jerzy Kulczycki, profesor archeologii. Zostali w takim nietypowym grobowcu pochowani - wyjaśniał Łukasz Bajda.

Co jest najbardziej fascynujące w Bieszczadach? - Takich rzeczy można wymienić wiele. Dla miłośników przyrody będzie to fakt, że Bieszczady są tym miejscem w Polsce, gdzie mamy najwięcej niedźwiedzi. W ogóle jest to najlepsze miejsce bytowania trzech największych gatunków drapieżnych ssaków w naszym kraju, czyli mamy najwięcej niedźwiedzi, najwięcej wilków i najwięcej rysi (...) - wyliczał autor książki "555 zagadek o Bieszczadach".

Co jeszcze warto tam zobaczyć? Skąd w Bieszczadach wzięło się wielkie serce uformowane z roślin? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości