Podróże

Miejsca, które warto zobaczyć w Paragwaju – Asuncion, Gran Chaco i ruiny redukcji jezuickich

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gran Chaco

Paragwaj to jedno z najmniejszych państw w Ameryce Południowej. Nie posiada on dostępu do oceanu, przez co nie jest zbyt popularny wśród turystów. Paragwaj warto zobaczyć przede wszystkim z uwagi na dzieła natury.

Zwiedzając Paragwaj, swoją podróż dobrze jest zacząć od Asuncion, stolicy państwa. Ponadto warto udać się do Parku Narodowego Medanos del Chaco. Ciekawe zabytki znajdują się też na terenie dawnych redukcji jezuickich.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Paragwaj – lokalizacja i pogoda

Paragwaj należy do najmniejszych krajów Ameryki Południowej. Znajduje się w południowo-środkowej części kontynentu. Sąsiaduje z Boliwią, Brazylią i Argentyną. Nie ma dostępu do oceanu (od Atlantyku oddalony jest o 1450 km), posiada jedynie rzeki, którymi mogą przepływać statki. Jest on krajem nizinnym. Ponad 40 proc. kraju zajmują lasy. Paragwaj leży w strefie klimatu zwrotnikowego, co sprzyja wysokim temperaturom, które latem sięgają do 47 st. C, zimą zaś wahają się między 15 a 20 st. C.

Stolica Paragwaju

Mimo centralnego położenia Paragwaj rzadko jest celem turystycznym. Osoby decydujące się zwiedzić ten południowoamerykański kraj, swoją podróż z reguły zaczynają w jego stolicy, czyli w Asunción. Jest to jedno z najdłużej istniejących miast w Ameryce Południowej, założonych przez Europejczyków. Często nazywane jest "matką miast" – to właśnie stąd wyruszały wyprawy kolonialne zakładające nowe miasta. Asunción powstało w 1537 roku. Wówczas nosiło nazwę Nuestra Señora de la Asunción, co oznacza Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Obecnie w stolicy Paragwaju miesza niemal jedna trzecia mieszkańców kraju. Nie powinno to dziwić, bowiem właśnie w Asunción znajduje się centrum finansów, handlu, giełda papierów wartościowych. Jest tu też ważny port śródlądowy. Najbardziej reprezentatywna ulica miasta wyrusza właśnie z portu. Znajduje się przy niej Pałac Prezydencki (Palacio de los Lopez), który jest jednocześnie siedzibą parlamentu.

Będąc w stolicy Paragwaju, warto zobaczyć Panteon Bohaterów, który miał być kaplicą, ale po tzw. Wojnie Paragwajskiej (1860–1870) zdecydowano inaczej. Spacerując po Asunción, dobrze jest udać się do Casa de la Independencia, gdzie na początku XIX wieku deklarowano niepodległość kraju. Jest to miejsce, dzięki któremu można dowiedzieć więcej na temat historii Paragwaju.

Jednym z najciekawszych miejsc w mieście jest natomiast Museo del Barro, którego zasoby dzielą się na 3 wystawy: sztukę rdzennych mieszkańców Paragwaju, ceramikę i południowoamerykańską sztukę współczesną. Niemałą atrakcją są odrestaurowane, bogato zdobione domy z XVII i XVIII wieku. Obecnie w niektórych z nich znajdują się instytucje publiczne. Należy ich szukać m.in. przy Manzana de la Rivera.

Dzieła natury Paragwaju

Paragwaj to miejsce, gdzie do atrakcji turystycznych zaliczyć należy dzieła natury, takie Gran Chaco. Jest to subtropikalna kraina, której nazwa pochodzi z języka Indian Keczua i oznacza "krainę łowów". Ma ona dość dużą powierzchnię (650 tys. km kw.).

Gran Chaco dzieli się na trzy mniejsze regiony – Chaco północne (Chaco Boreal), Chaco środkowe (Chaco Central) i Chaco południowe (Chaco Austral). Polakom to miejsce może kojarzyć się z utworami Alfreda Szklarskiego. Aby móc bliżej poznać Gran Chaco, warto odwiedzić Park Narodowy Medanos del Chaco. W miejscu tym zobaczyć można przede wszystkim zarośla, lasy, sawannę. Przez Gran Chaco przechodzą również Andy. Można tam spotkać endemiczne ptaki i takie zwierzęta jak: tapir anta, nibylis pampasowy.

Miłośnicy natury, będąc w Paragwaju, powinni udać się również do Reserva Cordillera San Rafael. Jest to park, o powierzchni 73000 hektarów. Znajduje się on w południowo-wschodniej części kraju. Żyją tu m. in. kapibary, czyli największe na świecie gryzonie.

Ruiny misyjnych redukcji jezuickich w Paragwaju

Będąc w Paragwaju, warto zobaczyć pozostałości jezuickich misji. Mowa tu o redukcji Jesús de Tavarangue z 1685 roku i redukcji La Santísima Trinidad de Paraná z 1706 roku. Są jedynymi paragwajskimi zabytkami, które trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie jest to popularne miejsce, przez co można je zwiedzać w spokoju.

Z pierwszego z wymienionych obiektów zachowały się ruiny, które ukazują charakterystyczny układ urbanistyczny osady jezuickiej. Na terenie redukcji znajdował się gmach świątyni, dom jezuitów, domy kacyków, sierociniec, szkoła, ogrody, warsztaty, więzienie i cmentarz. Tymczasem redukcja La Santísima Trinidad de Paraná, jak wskazują ruiny, obejmowała dwa kościoły, klasztor, dzwonnicę, szkołę, warsztaty, ogród przykuchenny, domy Indian i cmentarz.

Ciudad del Este w Paragwaju

Przebywając w Paragwaju, można udać się również do miasta Ciudad del Este, które jest zdecydowanie młodsze od Asunción. Powstało w połowie ubiegłego wieku. Jest to stolica stanu Alto Paraná. Słynie m. in. z wiodącego do miasta mostu przyjaźni, który łączy Paragwaj z Brazylią. Jedną z wartych zobaczenia budowli, znajdujących się na terenie Ciudad del Este, jest katedra św. Błażeja.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Vinke

Pozostałe wiadomości