Podróże

Jakie miejsca warto odwiedzić w Rio de Janeiro?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
ludzie spacerujący po Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to miasto założone przez francuskich osadników, które bardzo rozwinęło się na przestrzeni lat. Obecnie posiada wiele zabytków i atrakcji. To właśnie tu odbywa się najsłynniejszy karnawał na świecie.

Przybycie do Rio de Janeiro najbardziej jest rekomendowane w jesiennych miesiącach. Wtedy bowiem jest tam najmniej turystów i można spokojnie zwiedzać liczne atrakcje tego wspaniałego miasta.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rio de Janeiro – Brazylia: podstawowe informacje

Kto nie słyszał o Rio de Janeiro? Miasto jest znane na całym świecie ze swoich uroków, między innymi pomnika Chrystusa, plaży Copacabana czy stadionu Maracanã, na którym rozegrano finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Historyczny moment założenia tego ośrodka miejskiego przypada na 1502 rok, kiedy na te tereny przybyli Portugalczycy. Jednak samo miasto zostało założone przez osadników francuskich. Niemniej jednak, dawni przyjezdni wyparli Francuzów i zbudowali miasto.

Pierwotna nazwa Rio de Janeiro to São Sebastião de Rio de Janeiro. Z biegiem czasu nazwa została skrócona. Do 1960 roku Rio de Janeiro było stolicą Brazylii. Później jednak utraciło ten status na rzecz położonego w centrum kraju miasta Brasília.

Nazwa miasta Rio de Janeiro – "rzeka styczniowa", wzięło się od błędnego założenia przybyszy z Europy, że zatoka Guanabara jest ujściem rzecznym. Miasto Rio de Janeiro ma wiele do zaoferowania przybywającym tu turystom. Miasto jest bardzo duże, liczba ludności wynosi ponad 5 mln. Klimat panujący w mieście to morski podzwrotnikowy, co oznacza, że zima jest łagodna, temperatura wynosi 14 stopni℃, a lato upalne, z temperaturą przekraczającą 24℃. Miasto leży nad Oceanem Atlantyckim, a nie nad morzem, co jest jednym z błędów dotyczących tego miejsca.

Kiedy warto zaplanować wyjazd do Rio de Janeiro?

Wyjazd do Rio de Janeiro trzeba odpowiednio zaplanować. Ważne, aby pamiętać, że pory roku są odwrotne od tych w środkowej Europie. Miesiące zimowe to czerwiec do września, zaś lato trwa od grudnia do marca. Poleca się, aby turyści odwiedzali Rio de Janeiro we wrześniu lub w październiku. Temperatury są wtedy dużo niższe, tak jak i ceny, bowiem są to miesiące pozasezonowe.

Wakacje w Rio de Janeiro przynoszą moc atrakcji, gdyż to nad atlantyckie miasto ma dużo do zaoferowania pod względem zabytków i miejsc kultury. Do Rio de Janeiro podróż najczęściej odbywa się drogą lotniczą, ze względu na posiadanie przez miasto lotniska. Jest to najwygodniejsza forma dostania się do tego magicznego miejsca.

Ciekawostki o karnawale w Rio de Janeiro

W ofercie rozrywkowej miasta główną atrakcją w sezonie zimowym jest tutejszy karnawał. Rio de Janeiro jest znane z płomiennych pokazów samby na specjalnym sambodromie, gdzie ulicami miasta przejeżdżają na platformach lokalne szkoły tańca, które prezentują miejscowym i turystom swoje umiejętności.

Uroczystościom przewodniczy legendarny król Mama, który otrzymuje od burmistrza klucze do miasta. Całkowity dochód z tej imprezy wynosi około 40 milionów dolarów. Warto nadmienić o strojach damskich, które przywdziewają tancerki samby. Ich skąpa garderoba wynika z upałów oraz liberalnego podejścia do zabawy. Paciorki i kółka oraz pióra są wykonywane ręcznie. Przez cały rok poprzedzający imprezę główne szkoły tańca szkolą swój warsztat, aby zaprezentować się przed czterdziestoma sędziami. W czasie karnawału miasto odwiedza ponad milion osób.

Ciekawostki o Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to miasto kontrastów. Przepych miesza się z biedotą. Co czwarty mieszkaniec miasta wywodzi się ze slumsów, dzielnic biedoty, które są znane z kolorowych, prowizorycznie budowanych domów. Lokalna nazwa na te dzielnice to favele. Właśnie w takich biednych dzielnicach narodziła się samba – muzyka i taniec wykonywane przez afrykańskich niewolników i ich potomków.

Miasto jest siedzibą ponad 200 szkół samby, które biorą udział w corocznym karnawale. Ciekawostką jest to, że słynny pomnik Chrystusa Zbawiciela, który góruje nad miastem, został wybrany jako jeden z 7 nowych cudów świata. Rio posiada także największy miejski las na świecie o nazwie Floresta da Tijuca.

Rio de Janeiro – turystyka

Turystyka to jedna z największych gałęzi działalności ludzkiej, która determinuje rozwoj całego miasta. Dzięki turystom zostawiającym tysiące dolarów, miasto stale podnosi poziom życia swoich mieszkańców.

Do wartych odwiedzenia atrakcji z pewnością należy słynna góra w Rio de Janeiro – Pão de Açúcar, czyli Głowa Cukru. Można z niej podziwiać panoramę miasta, a dodatkowym bonusem jest wjazd kolejką linową. Letnią atrakcją miasta są plaże Rio de Janeiro. Największa z nich – Copacabana, jest miejscem różnych imprez i koncertów. To właśnie na niej odbył się największy koncert świata, kiedy Rod Stewart występował przed 3,5 mln widzów. Warto odwiedzić miasto, bowiem w lutym jest to najsłynniejsza karnawałowa stolica. Rio de Janeiro przyciąga zabytkami, wydarzeniami artystycznymi i wspaniałą atmosferą.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Ferreira-Leites/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości