Dolny Śląsk to historyczna kraina skarbów. Pełen jest zamków, pałaców i zakamarków, w których Niemcy pod koniec II wojny światowej ukrywali dokumenty, zabytki, wyposażenia kościołów. O tym wyjątkowym miejscu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Lamparska, autorka książki pt. "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".
Dobrze nam znany ziemniak ma nie tylko wspaniałe właściwości smakowe i możliwości wykorzystania w kuchni. Okazuje się, że świetnie nadaje się również do czyszczenia szklanych powierzchni. Dowiedz się, jak i dlaczego warto umyć okna ziemniakiem.
"Trend jest coraz bardziej widoczny".
Jeżeli interesuje Cię tatarska kultura, koniecznie odwiedź wioskę Kruszyniany. Podlasie to obszar słynący z tatarskich zabytków – wspaniałe meczety oraz zabytkowy cmentarz zachwycają kunsztem architektonicznym i doskonale zachowaną formą. Skosztuj też wybornych specjałów tatarskiej kuchni i posłuchaj fascynujących opowieści o burzliwych dziejach pierwszych mieszkańców wsi Kruszyniany. Atrakcje czekają Cię tu na każdym kroku, więc wyprawa szlakiem tatarskim z pewnością będzie niezapomnianą przygodą.
Grenlandia po staroskandynawsku znaczy Zielona Ziemia, Inuici określają ją natomiast jako Ziemię Ludzi. Kryje w sobie wiele tajemnic i niejednym może nas zaskoczyć.
Albania z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, stając się celem wakacyjnych podróży.
Dolomity to pasmo górskie, które w całości znajduje się na terenie Włoch. Jednak nie przypomina klasycznego górskiego łańcucha – charakteryzuje się bowiem grupami skalnymi oddzielonymi od siebie głębokimi dolinami. Dolomity latem przyciągają rzesze turystów z całej Europy, ale nie tylko. Również zimą szlaki w Dolomitach nie są puste – narty w Dolomitach to często wybierana opcja przez miłośników tego sportu.
Rostock leży nad rzeką Warnow, około 12 kilometrów od jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Miasto to jest chętnie odwiedzane przez niemieckich i zagranicznych turystów.
"Dajemy z siebie wszystko, co najlepsze".
Chiny to świetne miejsce na to, by poznać zupełnie inną kulturę i zasmakować prawdziwej przygody.
Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?
Imprezy na balkonie, głośna muzyka po północy i wiercenie od 7:00 rano lub w niedzielę? O tym jak uciążliwe bywa mieszkanie w bloku wiedzą, ci, którzy trafili kiedyś na kłopotliwego sąsiada. Jak poradzić sobie z takim lokatorem? O to zapytaliśmy adwokat, Elizę Kunę.
Wiele osób korzystając z ferii zimowych wybiera się całymi rodzinami na stoki narciarskie. W Polsce mogą być one nieco zatłoczone. Jak sytuacja wygląda w innych krajach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli podróżniczka, dziennikarka i pasjonatka gór Alina Markiewicz oraz ekspert biegły sądowy ds. turystyki Marek Kamieński.
Sveti Jure to najwyższy szczyt masywu Biokovo w Górach Dynarskich w Chorwacji. Zlokalizowany jest blisko wybrzeża Adriatyku. Jest to druga co do wysokości góra w Chorwacji. Jure ma 1 762 metry wysokości. Wjazd samochodem na Sv. Jure, czyli jeden z najwyższych szczytów w Dalmacji, to marzenie niejednego kierowcy.
Królik to chiński znak zodiaku. Jakie cechy charakteru posiadają osoby urodzone pod znakiem chińskiego Królika? Są przyjazne i kreatywne, ale gdy zajdzie taka potrzeba - potrafią też walczyć o swoje.
Czantoria to najpopularniejszy szczyt w Beskidzie Śląskim. Latem turystów przyciąga tu kolejka linowa, tor saneczkowy i piękne górskie widoki. Zimą góra zamienia się w ośrodek narciarski i ogarnia ją "białe szaleństwo".
Brema to klimatyczne miasto w północnych Niemczech, leżące nad rzeką Wezerą, oddalone 60 km od Morza Północnego. Starówka zachwyca, ale to nie koniec atrakcji. Co jeszcze warto zwiedzić w tym mieście?
Podróż do Gwinei Równikowej może okazać się niemożliwa do realizacji. Wiza wjazdowa do tego kraju jest bowiem najtrudniejszą do zdobycia wizą w całej Afryce. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uzyskać wspomniany dokument. Od czego zacząć?
Co do zaoferowania turystom ma Genewa? Okazuje się, że szwajcarska metropolia kryje wiele atrakcji. Ważnym punktem na mapie miasta jest Park des Bastions, ale to dopiero początek wycieczki.
"Za niczym nie tęsknię".
"Bardzo spektakularnie to wygląda".
W dobie pandemii COVID-19 podróżowanie, w tym po Europie, jest znacznie utrudnione. Mimo to, wiele osób decyduje się na różnego rodzaju wyjazdy, w tym urlopy. W związku z rosnącą liczbą osób zaszczepionych rozważane są scenariusze w ułatwieniu podróżowania. Od kiedy i na jakich warunkach?
Czym jest? Jak je zwiedzić?
Andrzej Placek to prawdziwy wilk morski, który podczas samotnego rejsu zwiedził kawał świata. W podróży towarzyszyła mu jedynie kotka o imieniu Tosia. Jak przebiegała ich wyprawa? O tym żeglarz opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Pławna Dolna to wieś pobudzająca ciekawość świata i wyobraźnię. Atrakcje tam zgromadzone zainteresują zarówno dorosłych jak i pociechy, a to wszystko za sprawą miejscowego artysty, Dariusza Milińskiego.
Orientacja w terenie to nie archaiczna umiejętność, która nikomu już nie jest potrzebna. Świat opanowany przez GPS, aplikacje nawigacyjne i mobilne mapy może co prawda utwierdzać w przekonaniu, że orientacja w terenie to zabawa dla harcerzy, ale wiele życiowych sytuacji pokazuje, że to cenna i potrzebna wiedza.
Do zobaczenia w austriackim Schladming-Dachstein.
Polscy naukowcy wrócili na stację na Antarktydzie kontynentalnej po kilkudziesięciu latach nieobecności. Do wyprawy przygotowywali się 3,5 roku. Jaki jest cel tej podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Otto, dyrektor ds. polarnych i technicznych z Instytutu Geofizyki PAN.
Kuba Bociąga to podróżnik, wokalista, autor książki "100 krajów przed czterdziestką". Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swoim wyjątkowym doświadczeniu. Zdradził również, który kraj okazał się największym zaskoczeniem.
Funchal to szóste co do wielkości miasto w Portugalii i najistotniejszy ośrodek Regionu Autonomicznego Madery. Funchal to również ważny port rybacki i handlowy, położony nad Oceanem Atlantyckim.