Wulkan Wezuwiusz nie bez powodu kojarzy się z drzemiącą w nim siłą. Chociaż ostatnia erupcja wulkanu Wezuwiusz miałą miejsce w 1944 roku, to jednak na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat zauważono aż dwadzieścia sześć wybuchów. Pierwszą zanotowaną erupcją, a także prawdopodobnie największą, była ta z 79 r. n.e., na skutek której zburzone zostały m.in. Pompeje.
Kompas to przyrząd nawigacyjny, który pomaga odnaleźć się w terenie. Najdokładniejsze pomiary uzyska się, stosując go jednocześnie z mapą, czyli wykonując tzw. orientowanie mapy. Cyfrowy kompas można mieć również w telefonie komórkowym, używając do tego aplikacji, którą należy odpowiednio skalibrować.
Noc polarna jest zjawiskiem występującym w obszarach podbiegunowych. W tym czasie Słońce znajduje się poniżej linii horyzontu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, co trwa określoną ilość dni w ciągu roku. Ze względu na kilka czynników noc polarna nie jest aż tak mroczna, jak zwyczajna noc.
Międzyzdroje to znany ośrodek wypoczynkowy, do którego co roku przyjeżdżają aktorzy, piosenkarze oraz celebryci. W 1996 roku powstała tam znana w całej Polsce Aleja Gwiazd, na której wielu ludzi kultury i sztuki pozostawiło odciski dłoni. Poznaj historię tego miejsca oraz jego pozostałe atrakcje.
Masyw Trzech Koron znajduje się pomiędzy przełęczą Szopka a Wąwozem Szopczańskim w Pieninach Właściwych. Wbrew nazwie, która może sugerować, że w skład tego masywu wchodzą trzy szczyty, jest ich sześć. Największy z nich nosi taką samą nazwę jak cały masyw – Trzy Korony i jest to najwyższy szczyt w Pieninach Środkowych (982 metry). Pozostałe szczyty Masywu Trzech Koron to: Ostry Wierch (851 metrów), Zamkowa Góra (799 metrów), Łysina (792 metry), Facimiech (668 metrów) oraz Kolejowa Góra (579 metrów).
Bolzano (stolica prowincji Bolzano-Alto Adige) od lat zachwyca turystów. Mieszają się tam kultury włoska, austriacka i niemiecka. Miasto to jest także ważnym ośrodkiem turystycznym, zwłaszcza dla amatorów sportów zimowych.
Świetnie pływa, szybko biega, atakuje z zasadzki i jest największym drapieżnikiem na lądzie. Kto taki? Krokodyl różańcowy.
Coimbra to świetne miejsce na wakacje. Ze względu na to, że miejscowość nie jest kierunkiem typowo turystycznym, można tu przyjemnie wypocząć, a przy okazji zwiedzić kilka pięknych miejsc i zabytków. Zobacz, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w jednym z najstarszych miast Portugalii.
Faliraki to jedno z tych miejsc w Grecji, które zachwyca pięknymi plażami. Turystów przyciąga nie tylko możliwość wygrzewania się na słońcu, ale również chęć poznania tej wyjątkowej miejscowości. W Faliraki znajduje się jedyny na Rodos aquapark, jednak miejsc wartych odwiedzenia jest znacznie więcej. Sprawdź, jak spędzać czas na wyspie w ciągu dnia i wieczorami.
Pałac Schönbrunn to jedna z największych atrakcji zlokalizowanych w stolicy Austrii. Zabytek słynie z ciekawej historii, pięknej, barokowej architektury, a także wyjątkowo urokliwego otoczenia. Na co warto zwrócić uwagę podczas wizyty w wiedeńskim Schönbrunn?
Santo Domingo na Dominikanie to gwarne i głośne miasto położone na wyspie Haiti. Założył je brat Krzysztofa Kolumba w 1496 roku, przez co stało się ważnym punktem w czasie podboju Ameryk. Na całym świecie Santo Domingo słynie ze znajdującej się tam Dzielnicy Kolonialnej, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trasa Transfogarska (lub Transfogaraska, od rumuńskiego Transfăgărășan) to nazwa słynnej drogi krajowej DN7C w Rumunii. Wyróżnia ją położenie – zlokalizowana jest w środkowej części kraju i biegnie przez najwyższe pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Jakie atrakcje oferuje trasa Transfogarska i co warto na niej zobaczyć?
Untersberg – tajemnica tej góry niepokoi i fascynuje. Jednych przyciąga, innych odstrasza. Przez miejscowych nazywana jest Magiczną Górą, Świętą Górą lub Górą Cudów. Dalajlama nazwał ją „Śpiącym smokiem” oraz „czakrą serca świata”. Na punkcie tej góry obsesję miał Hitler. Mówi się o tajemniczych zaginięciach, zagadkowych postaciach i dziwnych objawach podczas spacerów zboczami Untersberg.
Belize leży w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan. Na terenie dzisiejszego Belize w zamierzchłej przeszłości mieszkali Majowie. W okresie bliższym współczesności Belize było jedyną brytyjską kolonią na tym obszarze. Pierwszymi osadnikami z zewnątrz, którzy dotarli na Belize, byli brytyjscy drwale, przybywający tam od pierwszej połowy XVII wieku.
Jezioro Mamry jest jednym z najpopularniejszych jezior na Mazurach. Szczyci się pierwszą klasą czystości, a jego brzegi są porośnięte lasami. Wokół jeziora znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc związanych z miejscowym folklorem, historią oraz krajobrazami. To również dobre miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych.
Dziobak australijski, jak wskazuje nazwa, żyje w Australii. Jest ssakiem, który ma niezwykły wygląd – przypomina nieco połączenie wydry i kaczki. Ma także szereg innych niespotykanych cech.
Z roku na rok oferta obozów wakacyjnych dla młodzieży jest coraz bogatsza. Tego typu wyjazd to świetna okazja do wypoczynku i zabawy po wymagającym roku szkolnym. Młodzi ludzie mogą dopasować rodzaj kolonii do swoich preferencji i zainteresowań.
Wyborne wino, przepiękne krajobrazy, godne zobaczenia zabytki? Tak, są takie miejsca, gdzie te wszystkie elementy występują wspólnie. To Alzacja i Lotaryngia, piękne francuskie krainy.
Zamek w Pszczynie to niewątpliwie perła Śląska. Rocznie przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów, urzekając pięknem wnętrz i architekturą. To jeden z najstarszych polskich zamków zachowanych w tak dobrym stanie. Ile lat ma zamek w Pszczynie? Jaka jest jego historia i co skrywa w swoich wnętrzach?
Jezioro Solińskie znajduje się w województwie podkarpackim, na północny-zachód od Bieszczadów. Jezioro to jest największym w Polsce zbiornikiem utworzonym sztucznie, a zapora, która się na nim znajduje, to największa tama na terenie kraju. To przede wszystkim ona jest powodem, dla którego do Soliny przyjeżdża co roku wielu turystów.
Bilet zakupiony przez pasażera jest swego rodzaju umową, w której linie lotnicze zobowiązują się przewieźć daną osobę w określone miejsce, a co istotne, w określonym czasie. Zdarza się jednak, że lot się opóźnia, a pasażer tkwi na lotnisku. W takiej sytuacji można dochodzić swoich praw i żądać zadośćuczynienia. Jak to zrobić? Co zrobić w przypadku, kiedy po przylocie okaże się, że nasz bagaż jest niekompletny i został okradziony? Czy wówczas również możemy ubiegać się o odszkodowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Natalię Janoszek i adwokata specjalizującego się w prawie lotniczym Eryka Bogdasa.
Kuba znajduje się w jednych z najpiękniejszych rejonów świata, czyli na Morzu Karaibskim, a dokładniej w archipelagu Wielkich Antyli. Jest wyspiarskim państwem unitarnym – składa się z głównej wyspy, czyli Kuby i szeregu mniejszych otaczających ją wysepek. Największa spośród nich nosi nazwę Isla de la Juventud.
Nie bez powodu Sandomierz nazywany jest „małym Rzymem” – niezwykła uroda tego niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim przywodzi na myśl romantyczne budowle wiecznego miasta. Wspaniałe zabytki i urzekające krajobrazy to główne atuty, jakimi szczyci się to piękne miasto. Co zobaczyć w Sandomierzu? Sprawdź nasze propozycje!
Bułgaria to morze, plaże, góry, piękne widoki i konkurencyjne ceny. Wielu Polaków wybiera się do Bułgarii na wakacje, bo w porównaniu z zachodnimi krajami wciąż jest bardzo atrakcyjna cenowo. Riwiera Bułgarska to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród wczasowiczów.
Wielka Siklawa nie bez powodu nazywana jest królową polskich wodospadów. Jest jedną z głównych atrakcji wycieczek Doliną Roztoki i obowiązkowym punktem pieszych wypraw po Tatrach Wysokich. Zachwyca zarówno swoim ogromem (to największy wodospad w Polsce), jak i malowniczym położeniem. Do wyprawy trzeba się jednak dobrze przygotować. Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa?
Choroba morska to specyficzny rodzaj kinetozy, czyli choroby lokomocyjnej. Jest wywołana przez wystawienie ciała na różnego rodzaju ruchy. O chorobie morskiej mówi się głównie w odniesieniu objawów pojawiających się u niektórych ludzi podczas podróży środkiem transportu po wodzie.
Beskid Żywiecki to część Karpat Zachodnich i jednocześnie drugie w Polsce pod względem wysokości pasmo górskie. Jest tu wiele szlaków dla miłośników wypraw rowerowych oraz wędrówek pieszych, znajdą się tu również ośrodki narciarskie dla fanów tego sportu. Warto odwiedzić Beskid Żywiecki o każdej porze roku i skorzystać z dobrodziejstw natury, które oferuje.
Morze Śródziemne to jedyne na świecie morze otoczone lądami trzech różnych kontynentów. Słynie przede wszystkim z różnorodności otaczających go krajów, urokliwych wysp oraz wspaniałej fauny i flory. Co warto o nim wiedzieć?
Sycylia jest największą włoską wyspą. Ten autonomiczny region Włoch od stałego lądu oddziela z jednej strony cieśnina Messina, a z drugiej cieśnina Sycylijska. Znajdują się tutaj złote, słoneczne plaże, piękne góry, niewielkie wzniesienia i najpopularniejszy na świecie wulkan – Etna.
Kłajpeda to doskonały kierunek na urlop, zarówno dla grupy znajomych, par, jak i rodzin z dziećmi. To największe nadmorskie miasto Litwy, które jest urokliwe i bogate w atrakcje. Sprawdź, co warto zobaczyć.