Po przejściu na emeryturę zaczął budować modele statków. Jeden z jego pokoi wygląda jak kajuta

Niezły model
Modelarstwo to hobby dla prawdziwych pasjonatów. Pan Stanisław dopiero na emeryturze zajął się budowaniem miniatur statków. Praca nad jednym modelem może potrwać nawet ponad pół roku. W Goleniowie naszego bohatera odwiedził Michał Nobis.

Niecodzienna pasja pana Stanisława z Goleniowa

Jedni na emeryturze odpoczywają, inni szukają sobie coraz to ciekawszych pasji. Do tej drugiej grupy zdecydowanie zalicza się pan Stanisław z Goleniowa. Reporter Michał Nobis odwiedził tak zwany "marinistyczny pokój" w jego mieszkaniu. To właśnie tu znajdują się modele statków ręcznie wykonane przez pana Stanisława. W kolekcji nie brakuje Titanica. Nawet jego miniaturowa wersja robi spore wrażenie.

Skąd u pana Stanisława wzięła się na emeryturze pasja do żeglarstwa i tworzenia modeli statków? To owoc znajomości z żeglarzem.

- Zaproponował mi kilka rejsów żeglarskich i skorzystałem z tego. Będąc na różnych marinach, między innymi na Wolinie zobaczyłem na ścianie takie właśnie eksponaty marinistyczne. (...) Przyjechałem do domu i postanowiłem, że takie coś sobie zrobię i będę się z tego cieszył - tłumaczy pasjonat modelarstwa z Goleniowa.

Jak rozpocząć przygodę z modelowaniem?

Odtwarzanie miniatur statków to bardzo pracochłonne zajęcie. Stworzenie modelu Daru Młodzieży zajęło panu Stanisławowi około 6-7 miesięcy. Kadłub został wykonany z litego drewna sosnowego, a żagle ze starych, używanych żaluzji. Modelarz może liczyć na wsparcie najbliższych. Rodzina cieszy się z jego pasji i zaakceptowała już, że jeden z pokoi w domu został przearanżowany jednocześnie na warsztat i kajutę.

Pan Stanisław zachęca wszystkich seniorów do tego, aby również spróbowali swoich sił w modelowaniu.

- To jest bardzo miłe. Człowiek coś zbuduje i cieszy się z tego, bo to jest rzeczywiście satysfakcja. Jeżeli ktoś miałby takie zamiłowanie, bardzo chętnie pomogę - zachęca.

Jak skontaktować się z panem Stanisławem? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Michał Nobis

podziel się:

Pozostałe wiadomości