Dziecko

Zdjęcia z wakacji – czy rodzice powinni chronić wizerunek dziecka?

Dziecko

Aktualizacja:

Większość rodziców chętnie dzieli na w mediach społecznościowych zdjęciami swoich dzieci. A co z wizerunkiem naszych maluchów? Czy to bezpieczne pokazywać je w sieci? W studiu Dzień dobry Wakacje gościliśmy adwokat Elizę Kunę, z którą porozmawialiśmy, jakie zagrożenia niesie za sobą publikowanie zdjęć dzieci w sieci.

Prawo do wizerunku

Jak zaznaczyła na wstępie Eliza Kuna każdemu z nas (także dziecku) przysługuje prawo do wizerunku.

Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014, poz. 121) stanowi, że wizerunek jest jednym z dóbr osobistych człowieka. Dziecko do 13. Roku życia nie ma zdolności do decydowania o sobie, wiec robią to rodzice. Po 13. Roku życia zgodę na publikację powinny wyrazić także dzieci.

Teoretycznie nie ma przeszkód by rodzice publikowali zdjęcia dzieci, ale nie może to naruszać ich godności oraz zasad współżycia społecznego.

Jak dodała mecenas, najwięcej kontrowersji budzą zdjęcia z plaży, znad basenu, kiedy dzieci są bardziej odkryte niż zakryte, a wiec w stroju kąpielowym.

Tego typu zdjęcia nie powinny być publikowane w sieci, wielokrotnie spotkałam się z pouczeniami sądów rodzinnych w stosunku do rodziców którzy tak robią.

Jakie zagrożenia niesie za sobą publikowanie zdjęć w sieci?

Wszelakie. Od braku kontroli kto i kiedy będzie to zdjęcie kopiował i do jakiego celu wykorzystywał. Problemem mogą być również szykany dziecka w przyszłości jak i nawet zagrożenia pedofilskie.

Eliza Kuna zaapelowała do rodziców, by nie pomylili mediów społecznościowych z albumem rodzinnym.

Zobacz też:

Co zabrać na wakacje nad morze lub w góry? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd.

Pod namiot z dzieckiem. Co zabieramy na biwak?

SONDA: Czy Twoje dziecko wyjedzie samo na wakacje?

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości