Dziecko

Matka o atakach złości u dziecka: „Tylko spokój nas uratuje”

Dziecko

Aktualizacja:

Złość stanowi zdrowy odruch w rozwoju dziecka. Często niezwykle ciężko sobie z nią poradzić, zarówno najmłodszym, jak i rodzicom. Co można zrobić, żeby pomóc swoim pociechom zapanować nad silnymi emocjami?

Odczuwanie złości ma na celu przekazanie informacji na temat tego, że nasze granice zostały przekroczone, albo że nasze potrzeby nie zostały zaspokojone. Przeżywając ją, dziecko uczy się rozwijać swoje kompetencje w zakresie radzenia sobie z trudnymi emocjami i rozwija swoją autonomię. Warto jednak pamiętać, że umiejętność radzenia sobie ze złością jest nabyta, a więc przychodzi z czasem.

Nauka emocji

Odczuwanie złości, czy innej silnej emocji sprawia, że zaczynamy myśleć tzw. mózgiem emocjonalnym. Mózg, pień mózgu i obszary podkorowe aktywowane są przez intensywne wzburzenie nieświadomie. Rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie odczuwania silnej emocji, dziecko nad sobą nie panuje. Mając na uwadze to, że maluch radzi sobie tak, jak w danym momencie rozwojowym potrafi, najlepiej będzie poczekać i pozwolić mu odreagować.

Często konfrontując się ze złością naszych dzieci, bardzo staramy się pomóc im jak najszybciej wyjść z tej emocji, bo ona jest nieprzyjemna. Ważne jest to, żebyśmy powiedzieli o tym, że każda emocja jest dobra Jeżeli pozwolimy dziecku przeżyć jego złość, to będzie miało okazję skonfrontować się z tym, co przeżywa, rozpoznawania tego w przyszłości i nauczenia się radzenia sobie

– wyjaśniła Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.

Najważniejsze, żeby towarzyszyć dziecku w złości. Jeżeli będzie czuło wsparcie ze strony rodzica, lepiej przyswoi sobie umiejętność regulowania emocji. Zdaniem blogerki, Anny Stożek, kiedy dziecko wpada w złość, należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać się wyprowadzić z równowagi, być opanowanym, ale stanowczym.

Niewłaściwą reakcją, byłoby zaprzeczenie temu, co dziecko przeżywa. Towarzysząc dziecku w przeżywaniu emocji, uczymy go, że to, nie jest złe. W przyszłości, nie będzie musiało unikać sytuacji, w których występuje u niego złość, bo będzie wiedziało, co z nią zrobić. Ważna jest akceptacja, dostępny emocjonalnie rodzic i postawa, która nie jest karząca

– zauważyła Gola.

Jak pomóc dziecku wyrażać złość:

  • Naucz je mówić o tym, co czuje.
  • Rozmawiaj z nim o uczuciach i o tym, co je powoduje, także u Ciebie.
  • Gdy atak złości minie, porozmawiaj z nim na temat tego, co się z nim działo i jak zareagowało na swoje emocje.
  • Wyjaśnij, że niektóre zachowania mają skutki i mogą np. skrzywdzić drugą osobę.
  • Rozmawiaj z nim na temat złości, sytuacji, które ją wywołują i sposobów radzenia sobie z nią.
  • Bądź pozytywnym przykładem - dziecko uczy się niektórych zachowań od rodziców.
  • Zaproponuj mu narysowanie emocji, które przeżywa i opowiedzenia o nich.
  • Pozwól mu przeżywać złość, np. w specjalnie wyznaczonym do tego „kąciku złości”.
  • Chwal je, gdy rozwiąże swój problem bez agresji.
  • Czytaj mu bajki, których bohaterowie odczuwają złość i uczą, jak sobie z nią radzić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak pomóc dziecku zapanować nad nieśmiałością?

Muzyka wyciszy Twoje dziecko, ale też rozwinie w nim myślenie matematyczne

Rodzicu nie filmuj, patrz! Nie stresuj dziecka, tylko je wspieraj

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości