Dziecko

Jak powinno siedzieć twoje dziecko? Ekspert: "Siad ma być aktywny"

Dziecko

Wiele wad postawy u dzieci jest spowodowana siedzeniem w nieodpowiedniej pozycji lub na niewłaściwym meblu. O tym, jak powinno siadać nasze dziecko w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.

Przyczyny wad postawy u dzieci

Jedną z podstawowych przyczyn wad postawy ciała u naszych dzieci jest brak ruchu. Drugą przyczyną jest siadanie w nieprawidłowej pozycji. Osłabienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę jest także spowodowane przez stres i nadmierne przeciążenie obowiązkami. O tym, jak zapobiegać wadom postawy porozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim.

Wady postawy u dzieci – jak im zapobiegać?

Korekta wad postawy u dzieci może być dokonana za pomocą prostych ćwiczeń, możliwych do wykonania w domu. Niezwykle ważna kwestią jest to, jak i na czym siedzi nasze dziecko. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski apeluje, by siad dziecka był różnorodny. Rodzice czy też panie w żłobku lub przedszkolu często zwracają uwagę maluchowi, by siedział prosto i nie kręcił się na krześle. Zdaniem eksperta to błąd. Dziecko potrzebuje ruchu i możliwości skoncentrowania się na zabawie.

Dziecko skupi się bardziej na rysowaniu lub innych pracach, jeśli będzie siedzieć na czymś bardziej ruchomym, np.: koniku do siedzenia, pufie, piłce itd. Siedzenie nie może być statyczne. To tyczy się oczywiście dzieci małych i przedszkolaków. Im dziecko jest niższe, tym bliżej podłogi ma siedzieć.

- przyznał Paweł Zawitkowski.

Wielu rodziców martwi się, że ich dziecko siada w tzw. literę W, czyli z pupą na ziemi między nogami. Jednak fizjoterapeuta uspokaja. Jest to postawa jak najbardziej prawidłowa wynikająca z fizjonomii. Każdy z nas siadał tak do pewnego wieku. Dziecko w ten sposób szuka stabilnej postawy. Jeżeli jest to jeden z wielu sposobów siadania wszystko jest w porządku.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości