Dziecko

Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę?

Dziecko

Aktualizacja:

Już dziś rozpoczynają się wakacje. Wyjazd nad morze dla wielu osób jest najlepszym sposobem na spędzenie urlopu. Kąpiele w ciepłej wodzie, opalanie się na słońcu i słuchanie szumu fal to przepis na udany odpoczynek. Co zabrać ze sobą na plażę, żeby spędzić ten czas jak najlepiej? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Wybierając się nad morze lub jezioro należy wcześniej odpowiednio się zaopatrzyć i zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Co spakować na wypoczynek na plaży, żeby był on przyjemny i bezpieczny? Niezbędnik plażowicza.

>>> Zobacz także:

Co zabrać ze sobą na plażę?

Spędzanie czasu na plaży jest relaksujące i przyjemne, jeśli odpowiednio się do tego przygotuje. Co trzeba zabrać na plażę, a z czego można zrezygnować? Przebywanie na słońcu jest przyjemne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią ochronę. Podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w torbie każdego plażowicza, to krem z filtrem, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed szkodliwymi promieniami UV. Urlopowicz powinien zabrać też koc lub specjalną matę do opalania. Jeśli zamierza się spędzić więcej czasu na plaży, warto wziąć przekąski i zapas wody do picia, ponieważ nie zawsze w pobliżu plaży są dostępne sklepy lub bary z jedzeniem i napojami. Jeżeli komuś zależy, by napoje były chłodne lub chce zjeść na plaży produkty, które należy trzymać w chłodnej temperaturze, np. jogurty, może zaopatrzyć się w specjalną przenośną lodówkę.

W torbie plażowicza powinno znaleźć się też ubranie na wypadek zmiany pogody. Nawet jeśli prognoza pogody wskazuje, że dzień będzie bezchmurny, warto zapakować lekką przeciwdeszczową kurtkę i bluzę z długim rękawem. Dzięki temu uniknie się przeziębienia w przypadku załamania pogody.

Opcjonalnie na plażę można zabrać ze sobą leżak. Umili on opalanie się, jednak jego transport może być problematyczny. Na wielu plażach są wypożyczalnie leżaków, warto więc zawczasu sprawdzić, czy istnieje coś takiego tam, gdzie się wybieramy. Wielu plażowiczów spędzających długie godziny na słońcu zabiera ze sobą duży przeciwsłoneczny parasol. W Polsce często korzysta się również z parawanów, jednak za granicą może okazać się, że taki zwyczaj jest postrzegany przez miejscowych co najmniej jako dziwny.

Inne rzeczy przydatne na plaży to np. książki czy czasopisma, które można czytać w czasie opalania się. Osoby lubiące spędzać czas aktywnie mogą zabrać ze sobą piłkę do gry.

Urlop z dzieckiem: co zabrać na plażę?

Spędzając z dzieckiem wakacje nad morzem lub jeziorem, należy spakować do torby kilka niezbędnych rzeczy, żeby zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo, komfort i zabawę. Nakrycie głowy na plażę dla malucha to jedna z najważniejszych rzeczy, o której musimy pamiętać. Może to być chustka, czapka z daszkiem lub kapelusz. Zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego nakrycia głowy często prowadzi do osłabienia, bólu głowy, a w najgorszym przypadku nawet do udaru słonecznego. Przed promieniami słonecznymi należy też chronić delikatną i wrażliwą skórę dziecka. Jeszcze przed pójściem na plażę powinniśmy posmarować zarówno siebie, jak i dziecko kremem z filtrem, zwracając uwagę zwłaszcza na obszary najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Przebywając na plaży przez dłuższy czas, trzeba powtarzać tę czynność (nawet kilkukrotnie), zwłaszcza jeśli dziecko kąpie się w wodzie. Kremy dla dzieci muszą mieć większy filtr, dzięki temu ich skóra nie ulegnie poparzeniu. W torbie na plażę powinna znaleźć się również duża butelka wody dla najmłodszych. Podczas zabawy na plaży dzieci tracą dużo energii i mogą łatwo się odwodnić. Dlatego muszą regularnie popijać wodę, najlepiej niegazowaną. Warto mieć też przy sobie zdrowe przekąski – owoce lub domowe kanapki. Na plaży często można kupić jedzenie, jednak są to zazwyczaj słodycze, drożdżówki lub niezbyt zdrowe dania. Żeby nie przepłacać za przekąski oferowane w barach przy plaży i uniknąć zatrucia pokarmowego, najlepiej będzie samemu przygotować prowiant na plażę.

Wybierając się na plażę z dzieckiem, nie można oczywiście zapomnieć o zabawkach – wiaderkach, foremkach, kole do pływania, dmuchanej piłce itp. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością – wystarczy kilka ulubionych rzeczy malucha. Dzięki temu rodzice będą mieć pewność, że dziecko nie będzie się nudziło na plaży i kreatywnie spędzi czas. Do torby na plażę należy również spakować kilka rzeczy z apteczki, szczególnie plastry, wodę utlenioną i sól fizjologiczną – przydadzą się w przypadku otarć czy zadrapań.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości