Czy TikTok jest odpowiednim miejscem dla dzieci? "Udaje się wprowadzić zmiany"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Niebezpieczeństwa w sieci
Niebezpieczeństwa w sieciDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Rozwój technologii przynosi wiele korzyści, lecz i zagrożeń. Na niebezpieczeństwa szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu. Jak chronić nasze pociechy? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki.

TikTok a bezpieczeństwo dzieci

W jaki sposób można chronić nieletnich przed nieodpowiednimi treściami? Francja zakaże dzieciom korzystania z mediów społecznościowych. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało nowe prawo o ustanowieniu cyfrowej dojrzałości i przeciwdziałaniu nienawiści w sieci. Nowe przepisy sprawią, że dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta np. na Facebooku, Instagramie czy TikToku, a młodzież do 15. roku życia będzie musiała uzyskać zgodę rodziców.

- Wreszcie apelami, dyskusjami, naciskami społecznymi udaje się wprowadzić zmiany w mediach społecznościowych - podkreślił dr Maciej Kawecki w Dzień Dobry TVN.

Okazuje się, że użytkownicy z innych krajów, w tym z Polski, także będą musieli dostosować się do pewnych ograniczeń.

- Polscy użytkownicy do 18. roku życia po 60 minutach korzystania z TikToka będą widzieli informacje, że jest to niezdrowe i będą musieli wprowadzić dodatkowy kod weryfikacyjny. Po kolejnych 40 dostaną informację, że minęło 100 minut i trzeba będzie wejść na link edukacyjny, który pokazuje wpływ tego negatywnego działania - tłumaczył ekspert ds. nowych technologii.

Jak ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?

Choć pewne ograniczenia trudno jest wyegzekwować w codziennym życiu, to zdaniem specjalisty, działania zabezpieczające pokazują, że presja wywierana przez społeczeństwo ma znaczenie. Nieustanne edukowanie dzieci na temat zagrożeń jest również bardzo istotne.

W jaki sposób rodzice mogą ochronić swoje pociechy przed niebezpieczeństwem czyhającym chociażby na TikToku?

- Pamiętajmy o tym, choć ja nie jestem tego zwolennikiem, że istnieje mechanizm łączenia kont, kontroli rodzicielskiej (np. na TikToku), w takim zakresie, że rodzic otrzymuje kod weryfikacyjny, czyli to on mówi dziecku, że minęło jego 60 minut, ale dla mnie jest to forma naruszenia prywatności - stwierdził Maciej Kawecki.

- Należy zachęcać do tego, żeby korzystać z telefonu w sposób zdrowy, prowadzić lekcje, zajęcia angażujące telefon komórkowy. [...] Uczeń wykorzystuje telefon nie po to, żeby scrollować TikToka, ale po to, żeby uczestniczyć w tej lekcji - podsumował nasz gość.

Więcej na ten temat w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości