Newsy

Zorza polarna nad Polską. Gdzie i kiedy ją oglądać?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Zorza polarna

Wiele wskazuje na to, że nad Polską zalśni zorza polarna. Słońce wyrzuciło olbrzymi obłok plazmy, która mknie w kierunku Ziemi i kształtuje pogodę kosmiczną. Według naukowców rozbłyski mogą wywołać burzę geomagnetyczną i tym samym niecodzienne zjawiska na niebie. Sprawdź, gdzie i kiedy można je zobaczyć.

Koronalne wyrzuty masy Słońca - skutki

W poniedziałek 28 marca aktywny region na Słońcu wygenerował dużych rozmiarów rozbłyski. W ich wyniku doszło do tak zwanych koronalnych wyrzutów masy. Jak poinformowało Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, zmierzająca w stronę naszej planety plazma może spowodować burzę geomagnetyczną oraz zwiększyć szanse na zobaczenie zorzy polarnej.

Jak podaje tvn24.pl, 28 marca o godzinie 13.29 polskiego czasu nastąpił rozbłysk słoneczny, a potem wybuchy radiowe. Półtorej godziny po rozbłysku, w pasie radiacyjnym Van Allena, który otacza Ziemię, poziom protonów o energiach ponad 10 megaelektronowoltów przekroczył próg ostrzegawczy.

Wyrzucona ze Słońca materia w formie plazmy porusza się z prędkością 1259 kilometrów na sekundę i prawdopodobnie dotrze do Ziemi w czwartek 31 marca lub w piątek 1 kwietnia, powodując burzę geomagnetyczną.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Burza geomagnetyczna - problemy z energią

Według przewidywań będzie to burza klasy G2, czyli o umiarkowanym nasileniu. W trakcie 11-letniego cyklu słonecznego burz tej klasy następuje około 600. Ich skutkiem mogą być problemy z funkcjonowaniem systemów zasilania elektrycznego, takich jak linie przesyłowe, stacje generujące i systemy dystrybucji energii elektrycznej. Mogą w nich występować skoki napięcia, a w przypadku długotrwałych burz geomagnetycznych uszkodzeniu mogą ulegać transformatory. Najbardziej narażona na te negatywne efekty jest infrastruktura na dużych szerokościach.

Drugim efektem dotarcia do nas koronalnego wyrzutu masy może być większa intensywność zórz polarnych. Według prognoz, 31 marca tuż przed wschodem Słońca istnieje szansa na dostrzeżenie zorzy polarnej na północnych krańcach Polski.

Rozbłysk Słońca nastąpił z regionu oznaczonego jako NOAA 2975. Jest on mocno aktywny i od 28 do 29 marca odnotowano w nim ponad 17 rozbłysków. W stronę Ziemi zmierzają z tego rejonu dwa lub trzy koronalne wyrzuty masy. Pierwszy najprawdopodobniej dotrze 31 marca, a pozostałe 1 kwietnia.

Zorza polarna nad Polską?

Koronalny wyrzut masy ze Słońca, nawet bardzo silny, nie jest jednoznacznie związany z pojawieniem się zorzy polarnej, która będzie widoczna z terenu naszego kraju. Jak zauważył Karol Wójcicki - autor bloga "Z głową w gwiazdach" - wiele zależy od parametrów wiatru słonecznego. Jeśli będą korzystne, o czym dowiemy się dopiero, kiedy wychwycą go nasze satelity (więc około godziny przed jego uderzeniem), wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia świateł północy nad Polską będzie dość duże.

Wójcicki zauważył, że na razie trudno potwierdzić dokładnie, czy i kiedy pojawi się zorza. Nie jest też jasne, na jak dużym obszarze kraju może być widoczna. Jeśli spekulacje ekspertów się potwierdzą, warto wybrać się w zacienione miejsce, z dala od źródeł światła i uzbroić się w cierpliwość.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arctic-Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości