Newsy

Zmiany w handlu w niedzielę od lutego. Ustawa covidowa pomoże małym sklepom?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com.pl
Kobieta robi zakupy

Od początku lutego zakaz handlu w niedzielę będzie bardziej restrykcyjny. Do tej pory wiele sklepów i sieci handlowych przekształcało się dodatkowo w placówki pocztowe, aby móc handlować we wszystkie niedziele. Ustawa covidowa może z kolei pomóc właścicielom w otwieraniu mniejszych, lokalnych sklepów.

Zakaz handlu w niedzielę - od lutego bardziej restrykcyjny

Od lutego nie ma już takiej możliwości, żeby sklep podał się za placówkę pocztową i otworzył w niehandlową niedzielę. Od teraz będą mogły to robić tylko te sklepy, które na działalności pocztowej faktycznie zyskują – dochód z tej formy działania ma wynosić co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu z całości sprzedaży detalicznej. Jak wiadomo, w praktyce jest to niemożliwe do wykonania.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Dotąd w niedziele niehandlowe działało ponad 25 sieci handlowych, w tym sklepy osiedlowe, dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sklepy dziecięce, sportowe, księgarnie. Po raz ostatni na taką skalę były otwarte w niedzielę, 23 stycznia. 30 stycznia wypadła niedziela handlowa, więc wtedy wszystkie sklepy były otwarte. Od lutego sporo się zmieni.

Małe sklepy otwarte w niedziele niehandlowe - na jakich zasadach?

W związku ze zmianami, sieci handlowe rozwiązują umowy z podmiotami pocztowymi i w niektórych z nich nie będzie można już nadać czy odebrać paczki. To tylko potwierdza, że punkty pocztowe pojawiły się w sklepach, aby te mogły działać również w niedziele niehandlowe.

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele doprecyzowała również listę osób, które mogą bezpłatnie pomagać właścicielowi sklepu w jego niedzielnym funkcjonowaniu. Są to: mąż, żona, dzieci (własne lub przysposobione oraz dzieci małżonka), rodzice, rodzeństwo, wnuki i dziadki.

Z takiej możliwości może korzystać m.in. sieć sklepów Żabka, która posiada już ponad 7,5 tys. placówek w całej Polsce. Dodatkowo pracownikom małych, lokalnych sklepów w otwarciu się w niedziele niehandlowe pomoże również specustawa covidowa, która została przyjęta na początku pandemii. Zawarte w niej przepisy pozwalają pracownikom sklepów pracować przy wykładaniu towaru czy wykonywać inne obowiązki na terenie sklepu również w niedziele niehandlowe. Nie może jednak stanąć za kasą. Poza wyjątkami wymienionymi wcześniej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości