Newsy

Zielona naklejka na szybę samochodu od 4 maja. Kogo i gdzie obowiązuje?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Moto.pl
samochód
Charles Gullung/Getty ImagesZielona naklejka na samochodach w Polsce

4 maja 2022 r. wchodzi w życie nowy wzór specjalnej zielonej naklejki na szybę samochodu, która będzie obowiązywała w tzw. strefach czystego transportu. Jakie informacje będzie zawierała i jaki mandat grozi za jej brak?

Zielona naklejka na samochodzie

Zielona naklejka na szybie samochodu będzie uprawniała do wjazdu do stref czystego transportu w całej Polsce. Takie obszary na terenie polskich aglomeracji dopiero powstają, ale już podejmowane są kolejne kroki w tej sprawie. Prawo dopuszczające wjechanie pojazdem na te tereny jest już gotowe.

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Naklejka zawierała będzie informacje dotyczące rocznika produkcji samochodu, rodzaju paliwa, numeru rejestracyjnego i nazwy gminy ustanawiającej strefę czystego transportu. Umieszczona zostanie na niej także grafika ze znakiem oznaczającym strefę czystego transportu.

Strefy czystego transportu w Polsce

W grudniu 2021 roku w życie weszły przepisy dotyczące stref czystego transportu w Polsce. Są częścią nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Gminy mogą wyznaczać strefy, do których wjazd będą miały tylko samochody spełniające określone wymagania. Same będą również ustalały, jakie normy muszą spełniać wjeżdżające na ich teren samochody (np. normy Euro 4 lub 5 czy maksymalny wiek samochodu).

Pojazdy będą musiały być oznaczone zieloną naklejką umieszczoną na przedniej szybie w lewym górnym rogu. Koszt wydania zielonej naklejki ma nie przekraczać 5 zł. Za jej brak grozić będzie mandat w wysokości 500 zł.

Rozporządzenie w sprawie wzoru naklejki dla samochodów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu zostało podpisane 31 marca 2022 roku przez Ministra Klimatu i Środowiska. Zapisy opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw 19 kwietnia 2022 r, a z dniem 4 maja 2022 r. regulacje te wchodzą w życie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Charles Gullung/Getty Images

Pozostałe wiadomości