Materiał promocyjny

Zielone miejsca pracy czekają na górników. "Kwalifikacje są bardzo podobne"

Zielone miejsca pracy czekają na górników
Zielone miejsca pracy czekają na górników

Praca w branży wiatrowej to świetna oferta dla sektora górniczego. Jak się okazuje - doświadczenie zdobyte pod ziemią znajduje zastosowanie w pracy z odnawialnymi źródłami energii. O wielkich zawodowych szansach dla górników mówili w Dzień Dobry TVN - ekspert z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowiej oraz Piotr Metlak - technik turbin wiatrowych.

Praca, która czeka na byłych górników

Postępujące zmiany w postrzeganiu ekologii i potrzeb Ziemi nieuchronnie prowadzą do zmian w gospodarce energetycznej. Odejście od węgla to konieczność, ponieważ celem krajów Unii Europejskiej jest obniżanie emisji CO2 zaś pozyskiwanie zielonej energii to sektor, który jest nieustannie rozwijany. Odnawialne źródła energii takie jak te, pochodzące z siły wiatru, to nie tylko ekologiczne rozwiązanie ale i szansa dla sektora górniczego na przebranżowienie się.

Piotr Metlak, były górnik, który dziś zajmuje się serwisem turbin wiatrowych, przyznaje, że choć z początku nie był przekonany do tak radykalnej zmiany w swoim życiu - dziś jest zadowolony z nowej możliwości rozwoju zawodowego. Obecnie łączy doświadczenie zawodowe zdobyte pod ziemią ze swoją prywatną pasją - wspinaczką wysokogórską, dlatego doskonale odnajduje się w pracy na wysokości.

- Pod ziemią pracowałem 25 lat na kopalni Jastrzębie. Została ona przekazana do likwidacji, do spółki organizacji kopalń, więc skorzystałem z programu i możliwości szkoleń i spróbowania w sektorze turbin wiatrowych - tłumaczył były górnik.

Odnawialne źródła energii to przyszłość

Wbrew pozorom odnawialne źródła energii to nie konkurencja, ale szansa dla górników na rozwój zawodowy. Jak przekonuje Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Rok temu ruszyły pierwsze programy pilotażowe dla tych, którzy chcą zamienić pracę pod ziemią na tę - nad ziemią. Co zaskakujące - wiele umiejętności związanych z fizyką, elektryką i inżynierskim wykształceniem znajduje swoje zastosowanie podczas pracy z infrastrukturą energii odnawialnej.

- Dzisiaj tych chętnych mamy wielu, wręcz mamy pewnego rodzaju zakolejkowanie kolejnych osób do tych programów przebranżawiania z sektora wydobywczego do sektora innowacyjnego. [...] De facto kwalifikacje są bardzo podobne - podsumował Janusz Gajowiecki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości