Newsy

Rośnie skala zaburzeń depresyjnych. Na czym polega zespół stresu popandemicznego?

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
PAP
Zespół stresu popandemicznego

Utrzymująca się pandemia wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Coraz częściej słyszy się o zespole stresu popandemicznego. Jaka jest skala problemu?

Pandemia COVID-19 odbija się na zdrowiu psychicznym

Stres i lęk związany z COVID-19 daje się we znaki naszej kondycji. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że pierwsze efekty wpływu na nasz stan psychiczny były widoczne już na początku 2020 r.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

"Wówczas szacowana częstość występowania objawów depresyjnych była ponaddwukrotnie wyższa w porównaniu ze stanem przed epidemią COVID-19, w co najmniej siedmiu krajach UE. Szczególnie dotknięte były trzy grupy - ludzie młodzi, osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Jak podkreślają autorzy raportu OECD, które sprawdzało, jak państwa poradziły sobie z pandemią, w szczególności młodzi zgłaszali znacznie wyższy poziom lęku i depresji podczas pandemii w porównaniu z ogólną populacją" - czytamy.

Zwiększyły się zaburzenia depresyjne

Dziennik podaje, że "wpływ pojawienia się COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków monitoruje m.in. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego". "Z badań uczelni wynika, że gdy wybuchła pandemia, najwyższe nasilenie przygnębienia i niepokoju, związanego prawdopodobnie z ogromnymi zmianami w stylu życia i ograniczeniami w realizacji własnych potrzeb, odczuły osoby młode w wieku 18-24 lata. Na dalszym etapie pandemii dotknęło to osoby coraz starsze. W efekcie żadna z grup wiekowych nie oparła się negatywnym skutkom. Eksperci UW gorszego stanu psychicznego upatrują w niepokoju, zmęczeniu i przeciążeniu - tu chodzi często o łączenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich oraz niepokój dotyczący sytuacji zawodowej i finansowej" - wyjaśnia.

Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?

Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy? Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Według gazety "wpływ pandemii był tak duży, że doprowadził u wielu osób do wystąpienia objawów zaburzenia adaptacyjnego, czyli reakcji na nową sytuację, z którą sobie nie radzimy". "Depresję ujawniono u 26 proc. badanych, objawy lęku uogólnionego - u 44 proc., a u 2,4 proc. zdiagnozowano objawy stresu pourazowego. W efekcie po wykluczeniu objawów innych zaburzeń okazało się, że 14 proc. badanych spełnia kryteria zaburzenia adaptacyjnego" - informuje.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości