W związku z tarczą antyinflacyjną, chciano obnizyć VAT na żywność do 0%. Polska dostała, w drodze wyjątku, warunkową zgodę od Komisji Europejskiej. Kiedy można się spodziewać obniżenia stawek?
Jak mówił Minister Finansów, Tadeusz Kościński, spodziewa się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy. Ma to dotyczyć produktów, które aktualnie mają 5% VAT-u. Jednak jak informuje Rzecznik rządu, Polska wciąż czeka na decyzję Unii.
Zerowy VAT na żywność w Unii Europejskiej
Zgoda na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność jest wciąż nieformalna. Ma to związek z wejściem w życie nowej dyrektywy unijnej związanej z VAT-em. Ma ona wejść w życie dopiero pod koniec czerwca 2022 roku. W obecnej formie dyrektywa nie umożliwia wprowadzenie takiej stawki VAT. W związku z tym, że planowane jest wprowadzenie takiej dyrektywy, KE zdecydowało się, w drodze wyjątku, zezwolić Polsce na takie działanie.
Lex TVN
Lex TVN
Jak zapewnia szef resortu finansów, w budżecie są zasoby na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, jeżeli wystąpi taka potrzeba, jednak w tej chwili nie jest odpowiedni moment na zmianę budżetu przez inflację.
Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na zerowy VAT na żywność
Jak przypomina Rzecznik rządu, niedawno został złożony wniosek o zgodę, aby możliwe było obniżenie podatku VAT ba żywność oraz paliwo poniżej wymuszonych prawem progów UE. Już w weekend przekazane zostały nieoficjalne informacje dziennikarce RMF FM, że "zerowa stawka VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy VAT".
Finanse i praca
Finanse i praca
Niestety unijna dyrektywa ma wejść w życie dopiero w kolejnym roku, a Polska chce obniżenia stawek wcześniej - w najbliższychtygodniach. Zgodnie z przekazanymi informacjami Komisja Europejska ma w drodze wyjątku pozwolić Polsce na obniżenie VAT-u mimo braku wejścia w życie dyrektywy, ponieważ UE i tak planowało wprowadzenie jej. Jak powiedział dziennikarce Polsat News urzędnik KE: "To byłoby głupie, gdybyśmy teraz uruchomili przeciwko Polsce postępowania naruszeniowe za decyzję o zerowym VAT, skoro już wkrótce unijne przepisy na to pozwolą".
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Padł kolejny rekord inflacji. Tak drogo w tym wieku w Polsce nie było
- Co robić z oszczędnościami w czasach rekordowej inflacji? Polacy popełniają pewien błąd
- W koszyku spożywczym coraz drożej. O ile więcej płacimy za żywność?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24/Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: rudi_suardi/Getty Images