Janusz Badura ps. "Jastrząb" to weteran Powstania Warszawskiego, który niedawno został oszukany i okradziony. Złodziej wykorzystał dobre serca 92-latka i zabrał mu pieniądze, które miały być przeznaczone m.in. na operację seniora.
Janusz Badura ps. "Jastrząb" okradziony
Kiedy miał 15 lat, Janusz Badura, ps. "Jastrząb", brał udział w Powstaniu Warszawskim. Pełnił funkcje pomocnicze dla pułku "Baszta" i ludności cywilnej na Mokotowie. Jak sam twierdzi, pomaganie to dla niego chleb powszedni, niedawno stał się jednak ofiarą swojej dobroduszności.
– Od 1943 roku, od okupacji, byłem harcerzem i składałem przyrzeczenie harcerskie, w którym ślubowałem pomagać bliźniemu swemu. Całe życie starałem się pomagać. Szkoda, że często to przeciwko mnie się obraca. Doszedłem do wniosku, że nie opłaca się być za dobrym – mówi obecnie 92-letni Janusz Badura, który niedawno został okradziony.
Podszedł do niego mężczyzna, który poprosił o pożyczkę – miało mu zabraknąć na paliwo. Pan Janusz dał mu 20 złotych, a kiedy usłyszał, że to za mało, udał się do domu, aby wziąć więcej pieniędzy. Oszust poszedł za nim, ogłuszył go i ukradł 25 tys. złotych.
Pan Janusz odkładał te pieniądze na czynsz, operację zdjęcia zaćmy z oczu oraz zakup protez. - Chciałem okazać serce i pomóc potrzebującym, a zostałem oszukany – wskazuje weteran.
Zbiórka dla weterana Powstania Warszawskiego
Zdarzenie zostało zgłoszone na policję i do prokuratury, ale pan Janusz ma już umówiony zabieg, dlatego nie można czekać na rozwiązanie sprawy. W Internecie uruchomiona została zbiórka pieniędzy, aby weteran Powstania Warszawskiego odzyskał skradzione 25 tys. złotych.
Internauci jak zwykle nie zawiedli. Po kilku godzinach od uruchomienia zrzutki, na jej koncie jest już ponad 77 tys. złotych. Jak informują organizatorzy zrzutki - Stowarzyszenie Monopol Warszawski, środki, które zostaną ze zbiórki, będą przekazane na Dom Powstańców Warszawskich.
Policja publikuje wizerunek sprawcy
Mężczyzna, który okradł powstańca dalej pozostaje na wolności. Dlatego policja zdecydowała się opublikować wizerunek oszusta. Osoby, które go rozpoznaję na opublikowanym w mediach społecznościowych i stronie policji nagraniu proszone są o kontakt z jednostką policji przy ul. Żytniej 36. Mogę też dzwonić pod numer tel. 47 723 94 50,47 723 94 29, na numer 112 lub pisać na adres e-mail: oficer.prasowy.krp4@ksp.policja.gov.pl .
Zobacz wideo: 99-letni weteran II wojny światowej wygrał z koronawirusem. Pracownicy szpitala pożegnali go oklaskami
Zobacz także:
- Mieczysław Fogg był nie tylko królem polskiej estrady. "Ryzykował życie, aby uratować swoich żydowskich przyjaciół"
- Nie żyje wykonawca hitu "Raindrops Keep Fallin' on my Head". B.J. Thomas miał 78 lat
- Michał Baryza z "Top Model" ma niezwykły dar. "Usprawniam ludzi w krótkim czasie"
Autor: Kamila Glińska