Newsy

Wzrost cen OC. Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnia przyczyny

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Money.pl, PAP
samochód

Średni koszt ubezpieczenia samochodu OC wynosi obecnie około 500 zł. Polska Izba Ubezpieczeń w rozmowie z PAP informuje, że w najbliższym czasie mogą zostać podniesione i wyjaśnia, dlaczego.

Wzrost cen ubezpieczeń OC

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w rozmowie z PAP podkreśla, że ceny ubezpieczeń OC w ostatnich kwartałach spadły, ale w obecnej sytuacji ich podwyżki są nieuniknione. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim inflacja i rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.

Samochody: gadżety, aplikacje, ceny aut używanych

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU zwrócił uwagę, że cena ubezpieczenia OC komunikacyjnego na koniec I kw. 2022 r. wynosiła średnio 488 zł i była niższa niż rok temu o blisko 2 proc. Średnia cena AC wyniosła z kolei nieco ponad 1000 zł i była na podobnym poziomie, co rok temu. Ceny lekko spadały od kilku kwartałów, przy jednoczesnym wzroście kosztów średniej szkody z OC. Ten wynosi obecnie 8,5 tys. zł – o 3% więcej, niż rok temu.

Co prawda wynik z ubezpieczeń OC w dalszym ciągu jest dodatni, ale głównie ze względu na to, że w trakcie pandemii ruch był znacznie mniejszy, a co za tym idzie, mniej było szkód. Obecnie ruch wrócił już do normy, szkód również jest więcej.

Zgodnie z naszymi analizami, jeżeli obecne średnie ceny OC utrzymają się, to w ciągu najbliższych dwóch lat strata na OC dla całego rynku wyniesie aż 3,4 mld zł. Ma na to wpływ inflacja, przekładająca się na rosnące koszty napraw, tj. drożejące części i robocizna, a także gorszy dostęp do części z powodu kłopotów z dostawami

Ceny OC rosną nie tylko przez inflację

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na podwyżki cen OC, są rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. 18 lipca opublikowane zostały nowe, a w życie wejdą 1 listopada tego roku. W tej sytuacji należy się spodziewać, że w niedługim czasie firmy ubezpieczeniowe będą podnosić ceny ubezpieczeń.

Według danych PIU w 2021 roku wartość odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC właścicieli aut wyniosły 2,4 mld zł i były o 2,8 proc. większe niż w 2020 r. Odszkodowania z autocasco w 2021 r. wyniosły 1,6 mld zł, o 8 proc. więcej rok do roku.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Money.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Charles Gullung/Getty Images

Pozostałe wiadomości