Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ma ono za zadanie chronić przed szkodami finansowymi zarówno sprawcę wypadku, jak i osoby poszkodowane i ich mienie. Ułatwieniem dla kierowców jest rozłożenie go na raty. Kiedy i jak można to zrobić?
Często ratalne spłacanie ubezpieczenia OC jest bardziej kosztowne niż opłacenie składki na raz. Jednak nie zawsze jest się w dogodnej sytuacji finansowej. W takich chwilach można skorzystać z opcji spłacania częściowo. Jednak nie każdy ubezpieczyciel się na to zgodzi.
Na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie OC?
Każda firma ubezpieczeniowa sama ustala, na ile rat może rozłożyć składkę ubezpieczeniową. Minimalna ilość to dwie raty - jedna płacona od razu, a druga zazwyczaj po sześciu miesiącach. Część firm zgadza się również na 3 lub 4 raty. Wtedy odpowiednio zapłaci się co 4 lub co 3 miesiące każdą z części składki. Warto przy tym pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości rat, wzrasta koszt całościowy ubezpieczenia. W ten sposób ubezpieczyciele gwarantują sobie płynność finansową oraz zabezpieczenie w przypadku, gdy dany klient nie opłaci swojej części.
Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż samochodu
Jeżeli sprzedaje się auto, które jest objęte ubezpieczeniem OC, to właściciel ma obowiązek przekazać informację ubezpieczycielowi oraz kupującemu. W takiej sytuacji strona ubezpieczająca ma możliwość przeliczenia składki odpowiednio dla nowego posiadacza, jednak ten ma prawo do wypowiedzenia aktualnego świadczenia. Przy czym zgodnie z prawem, ma on obowiązek uzyskać nowe ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu podpisania umowy.
Jeśli sprzedając auto, sprzedawca nie poinformuje nowego właściciela oraz zakładu ubezpieczeń o fakcie sprzedaży, to może on ponieść konsekwencje finansowe. Także w gestii kupującego leży zdobycie informacji na temat OC, gdyż na niego również może zostać nałożona kara.
Kiedy działa ubezpieczenie OC? Co w przypadku, gdy nie zapłacimy raty?
W przypadku, jeśli klient spóźnia się z płatnością, ubezpieczyciel nie ma prawa zdjąć ochrony OC. Może jedynie domagać się spłaty poprzez upomnienia lub działania windykacyjne. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku, art. 12, pkt 1. i 2. ubezpieczyciel zobowiązuje się do objęcia ochroną auta na czas określony w umowie, a w sytuacji, gdy ustalona została płatność ratalna, a rata nie została zapłacona, nie wolno mu zdjąć danej ochrony.
Wniosek o rozłożenie ubezpieczenia OC na raty
Aby uzyskać raty na ubezpieczenie OC, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do przyszłego ubezpieczyciela. Dopiero po jego pozytywnym rozpatrzeniu możliwe jest uzyskanie płatności w formie ratalnej.
Zobacz wideo: Niezbędnik przyszłego rodzica
Zobacz także:
- "Podnieś głowę! Warto żyć!". Jak zachęcić młodych do odkładania telefonu przed przejściem dla pieszych?
- Anna Lewandowska apeluje do kobiet: "Nie odkładajmy snu na weekend ani na później"
- Kto będzie mógł wjechać na Bali? Rząd Indonezji zapowiedział nowe obostrzenia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: rankomat.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images