Kogo wybieramy w wyborach samorządowych? Jakie uprawnienia mają osoby we władzach lokalnych?

Wybory samorządowe 2024 w Polsce
Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?
Źródło: Dziurek/GettyImages
Już niedługo w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Będziemy w ich trakcie głosować na swoich przedstawicieli we władzach lokalnych. Kto będzie wybierany? Jakie uprawnienia mają osoby na poszczególnych stanowiskach w samorządzie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia 2024 r. W drugiej turze zagłosujemy natomiast 21 kwietnia 2024 r. Kogo będziemy wybierać?

Kto jest wybierany w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe odbywają się w naszym kraju co 4 lata. W ich trakcie wybieramy władze samorządowe, które działają niezależnie od siebie w wyznaczonych na terytorium Polski jednostkach administracyjnych - gminach, powiatach i województwach.

W każdej z tych jednostek istnieją tak zwane "organy stanowiące", które odpowiedzialne są za tworzenie lokalnego prawa. Są to odpowiednio: rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa. Osoby, które będą wchodziły w skład tych organów przez najbliższe 4 lata, wybierzemy właśnie w wyborach samorządowych 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybory i polityka

Natasza Parzymies, Vanessa Aleksander 
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała

Na każdym ze wspomnianych poziomów funkcjonują także organy władzy wykonawczej. Są to: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także zarząd powiatu i zarząd województwa.

Wyborcy decydują jedynie o obsadzeniu stanowisk wójta oraz burmistrza i prezydenta miasta. Zarządy powiatu i województwa wybierane są odpowiednio przez radę powiatu i sejmik województwa.

Wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu. Władzę gminną i powiatową łączą tam w sobie rada miasta i prezydent miasta. Dlatego też nie wybiera się w nich osobno rady gminy i rady powiatu w trakcie wyborów samorządowych. Często też podzielone są one na mniejsze jednostki administracyjne, na przykład dzielnice, które mogą mieć swoje rady. W takich miastach wybiera się więc radę miasta, prezydenta miasta i przedstawicieli do sejmiku województwa.

Rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa - ilu liczą radnych?

Ograny stanowiące lokalne prawo, w zależności od liczby mieszkańców danej jednostki samorządu, mają różną liczebność.

Rada gminy liczy:

  • 15 radnych - w gminach do 20 tys. mieszkańców,
  • 21 radnych - w gminach do 50 tys. mieszkańców,
  • 23 radnych - w gminach do 100 tys. mieszkańców,
  • 25 radnych - w gminach do 200 tys. mieszkańców.

Jak to wygląda w powiatach? W tych liczących do 40 tys. mieszkańców, rada składa się z 15 członków. Każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców powiększa skład rady o dwie osoby. Maksymalnie może ich być 29.

W sejmikach województwa jest podobnie. W województwach liczących do 2 mln mieszkańców, sejmiki składają się z 30 członków. Każde kolejne rozpoczęte 0,5 mln mieszkańców powiększa skład o 3 osoby.

Członków wszystkich tych organów, czyli radnych, wybierzemy w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Wójt - jakie ma uprawnienia?

Oprócz radnych do rad powiatu i gminy, a także sejmików województwa, podczas tegorocznych wyborów wybierzemy też wójtów poszczególnych gmin. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wójt pełni funkcję organu wykonawczego w gminie wiejskiej. Do jego zadań należy między innymi kierowanie bieżącymi sprawami gminy i reprezentowanie jej na zewnątrz. Zajmuje się też przygotowywaniem projektów uchwał, które zatwierdza rada gminy, a także określaniem sposobu ich wykonywania. Po uchwaleniu uchwał przez radę, kieruje natomiast ich wykonywaniem.

Do kompetencji wójta należy również wykonywanie budżetu gminy. W ramach swoich obowiązków zarządza też mieniem komunalnym. Podlega wyłącznie radzie gminy.

Burmistrz i prezydent miasta - jaka jest różnica?

Odpowiednikiem wójta w gminie miejskiej jest burmistrz oraz prezydent. Pełnią oni funkcję organu wykonawczego w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. To, czy w danym mieście mamy burmistrza czy prezydenta, zależy od liczby mieszkańców. Jeśli miasto zamieszkuje 100 tys. osób, władzę wykonawczą sprawuje w nim prezydent. Jeśli mniej, jest to burmistrz.

Osoby na tych stanowiskach mają takie same uprawnienia i zadania jak wójt. Ponadto, tak jak on, podlegają wyłącznie radzie gminy.

Więcej na temat wyborów samorządowych 2024 przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości