Newsy

Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada w 2021 roku to dzień wolny od pracy?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
majorosl/Getty ImagesCzy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy?

Pierwszy dzień listopada to w Polsce Wszystkich Świętych. Czy w 2021 roku będzie dniem wolnym od pracy? Czy uczniowie muszą przychodzić wtedy do szkół? Odpowiadamy.

W jaki dzień wypada Wszystkich Świętych w 2021 roku?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, w 2021 roku wypada w poniedziałek. Kolejnego dnia, 2 listopada są Zaduszki. W które dni nie trzeba przychodzić do pracy i szkoły?

Czy 1 listopada 2021 to dzień wolny od pracy?

1 listopada, czyli święto Wszystkich Świętych to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zarówno pracownicy, jak i dzieci w szkołach mają wolne. Taki wolny dzień należy się osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jeśli z jakichś powodów pracownik musi być w pracy, np. dlatego, że jest zatrudniony w służbie zdrowia, to pracodawca ma obowiązek "zwrócić" ten dzień w ciągu miesiąca.

Zasada ta nie dotyczy osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, a więc na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Pracownik na umowie zleceniu nie ma jednak obowiązku przychodzenia do pracy w dni świąteczne, za taki dzień wolny nie przysługuje mu wynagrodzenie, a ponadto powinien on ustalić z pracodawcą chęć niepojawienia się w pracy.

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

2 listopada wypada święto Zaduszki. W przeciwieństwie do 1 listopada, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a zatem niezależnie od formy zatrudnienia (umowa o pracę, dzieło, zlecenie) pracownik powinien przyjść do pracy. Nie jest to też dzień wolny od szkoły. Wyjątki stanowią indywidualne ustalenia pracodawców oraz szkół, np. szkoły niepaństwowe mogą korzystać z puli dni wolnych, które mogą ustanowić w wybrany dzień.

Zobacz wideo: Z wizytą w muzeum ognia

Z wizytą w muzeum ognia
Z wizytą w muzeum ognia
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: majorosl/Getty Images

Pozostałe wiadomości