W ostatnich dniach upalne temperatury wszystkim dają się mocno we znaki. Domowe sposoby chłodzenia organizmu takie jak zimne okłady, regularne picie wody i unikanie ekspozycji na słońce to czasem za mało by poczuć ulgę w fali gorąca. Pomocne w takich przypadkach okazują się popularne wiatraki elektryczne, które nie są aż tak intensywne, jak klimatyzacja, a jednak - dają powiew przyjemnego powietrza.
Dlaczego wyłączać wiatrak elektryczny na noc?
Silne nasłonecznienie w ciągu dnia sprawia, że również po zmroku zaduch nie odpuszcza. Dlatego szczególnie przyjemne podczas fali upałów jest pozostawienie włączonego wiatraka na czas snu. Jak się okazuje - nie jest to najlepszy pomysł dla naszego zdrowia.
Według eksperta snu Martina Seeleya włączone urządzenie w nocy, choć daje ulgę, może przyczynić się do bólu mięśni. Jeśli któraś z części ciała została nadwyrężona podczas wysiłku fizycznego, lub po porostu - mamy nieprawidłową postawę podczas pracy przy biurku, chłodne powietrze skierowane na ten obszar może mieć przykre skutki dla nas.
- Skoncentrowane chłodne powietrze może powodować napięcie i skurcze mięśni, powodując jeszcze większy ból. Możesz nawet zauważyć, że od czasu używania wentylatora elektrycznego sztywnieje Ci kark - przekonywał ekspert w rozmowie z "Glamour.co.uk".
Korzystanie z wiatraka elektrycznego - niekorzystne skutki
Poza kwestią związaną z bólem mięśni, intensywne podmuchy wiatru w nocy mogą niekorzystnie wpływać na nawilżenie naszego organizmu. Wysuszone oczy i podrażnienie spojówek to przykra konsekwencja silnej pracy wiatraka elektrycznego. Problem może szczególnie dotyczyć użytkowników soczewek kontaktowych.
Praca tego typu sprzętu wysusza powietrze, co sprawia, iż organizm człowieka sam stara się "nawilżyć". Z tego powodu, jeśli zbyt dużo czasu spędzamy w suchych pomieszczeniach, możemy odczuwać ból głowy i zatkanie nosa.
Ponadto nad zakupem tego sprzętu powinny mocno zastanowić się te osoby, które cierpią na alergię lub astmę. Wiatrak często trudno oczyścić z kurzu, a podczas pracy przenosi zarodniki, pyłki, roztocza oraz inne alergeny. By uniknąć alergicznego kaszlu i kataru warto często odkurzać sypialnie, a przed snem - wietrzyć pomieszczenie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Korzystanie z klimatyzacji nie zawsze jest bezpieczne. Jakie choroby może wywołać?
- Klimatyzacją chłodzisz organizm, ale ocieplasz klimat. Jak poradzić sobie z tym paradoksem?
- Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę? "Zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: glamourmagazine.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Antonio_Diaz/Getty Images