Co zrobić w upały, gdy nie mamy klimatyzacji?
Oprócz wychładzania mieszkania, można próbować także ochłodzić ciało. Można to robić poprzez chłodne prysznice, zimny ręcznik, który położymy na głowie, zwilżone ubrania czy wiatrak. Jednak, kiedy wysoka temperatura doskwiera najbardziej, potrzebujemy również ochłodzić nasze otoczenie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jak przetrwać upały?
Przenośne klimatyzatory i wentylatory chłodzące mogą przynieść ulgę, jednak problem z nimi jest taki, że jednocześnie wytwarzają one ciepło. A to ze względu na niewielkie gabaryty urządzenia i brak odprowadzenia nagrzanego powietrza, mogą przynosić niewielką ulgę. Ponadto, zbyt duże obniżenie temperatury w trakcie upałów może skutkować przeziębieniem, a nawet zapaleniem zatok.
Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały
Zasłonięcie okien
Pierwszym krokiem, który warto podjąć podczas upałów jest zasłonięcie okien, które są nasłonecznione. Można to zrobić przy użyciu ciężkich białych zasłon, które będą dobrze odbijać światło i nie przepuszczać ciepłego powietrza. Jeśli jednak nie możemy ich zamontować, może się sprawdzić koc termiczny. O tym jak go zastosować pisaliśmy tutaj: Koc termiczny na upały - jak go używać?
Wietrzenie w nocy
Drugą rzeczą, którą warto jest robić to otwieranie okien... na noc. Kiedy w nocy temperatura spada warto z tego korzystać i wywietrzyć mieszkanie lub pokój, a w efekcie obniżyć w nich temperaturę. Jeżeli mamy wentylator, to warto ustawić go w oknie tak, aby wwiewał chłodniejsze powietrze. Rano nie zapomnijmy zamknąć okien i ich zasłonić.
Wentylator i naczynie z lodem
Jeśli już mamy wentylator, to dobrym pomysłem jest nie tylko samo włączenie go w upalne dni. Warto postawić przed nim lód, np. w zamrożonej plastikowej butelce lub zwyczajnie w misce. Dzięki temu powiewy będą od razu chłodniejsze i rozprowadzane po pomieszczeniu. Ponadto, topiący się lód będzie działał jak nawilżacz powietrza, a to daje dodatkowe uczucie chłodu. Niektórzy takie rozwiązanie nazywają domowym klimatyzatorem. Kolejny plus tego rozwiązania jest taki, że nie ma dodatkowego źródła ciepła.
Rośliny w mieszkaniu
Dodatkowym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest posiadanie wielu roślin zielonych. Jak wiadomo, na terenach zalesionych temperatura jest znacznie niższa. Duża ilość roślin w mieszkaniu może więc pomóc nieco obniżyć temperaturę, a odpowiednie ich podlewanie dodatkowo nawilży powietrze, co może powodować ogólne ochłodzenie.
Zobacz także:
- Upał doskwiera, a za korzystanie z klimatyzacji w aucie można dostać mandat. W jakim przypadku?
- Czy w trakcie upałów powinno się otwierać okna? Sprawdź, kiedy wietrzyć mieszkanie
- Co jeść w upały - dieta w gorące dni. Jakich produktów powinno się unikać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images