Spore zmiany na kontach w ZUS w czerwcu. Dotyczą 24 milionów Polaków

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
finanse.wp.pl
ZUS

Waloryzacja kont 24 milionów osób ubezpieczonych w ZUS będzie miała miejsce w czerwcu tego roku. Jak podaje ZUS, w 2022 roku wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. i waloryzacji ulegną również środki na subkontach. Zmiany wpłyną na wysokość emerytury milionów Polaków.

Waloryzacja kont ZUS 2022

Każdego roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln ubezpieczonych Polaków. Zapisane na nich kwoty są podstawą do wyliczeń stawek emerytur.

Jak podaje ZUS, wskaźnik waloryzacji składek w 2022 roku wyniesie 9,33 proc. Stosowany jest również wobec kapitału początkowego osób, które były zatrudnione przed rokiem 1999. Wysokość wskaźnika waloryzacji jest zależny od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Ten wskaźnik nie może być ujemny.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Przyrosty na kontach w ZUS

Podniesiony zostanie również wskaźnik waloryzacji subkonta o 7,07 proc. W subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Na waloryzację subkont wpływ ma przeciętny wzrost nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach przed terminem waloryzacji. W tym przypadku wskaźnik również nie może być ujemny.

-Wskaźniki te bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł – tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska (za finanse.wp.pl).

Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach również były na wysokim poziomie. W 2019 r. wynosiły 9,2%, w 2020 r. 8,94%. Waloryzacja składek przeprowadzona w 2021 r. zwiększyła stan kont o 5,41 proc.

Informacje o stanach ZUS po waloryzacji

Gdy waloryzacja zostanie zakończona, ZUS przygotuje informacje o stanach kont ubezpieczonych osób na 31 grudnia 2021 r. i udostępni je w Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020 r. nie są już wysyłane tradycyjne listy, chyba, że poprosi o to klient.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: finanse.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości