Newsy

Urząd Skarbowy dowie się, ile kosztował twój samochód i jaki podatek należy odprowadzić

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
autokult.pl
Przekazanie kluczyków od samochodu, kupno - sprzedaż samochodu
Hispanolistic/Getty ImagesUrząd Skarbowy dowie się, ile kosztował samochód

Jak skarbówka dowie się, ile kosztował samochód? Rząd planuje ułatwić urzędom skarbowym pozyskiwanie informacji o wartości pojazdów kupowanych i dziedziczonych. Jakie kary grożą za nieodprowadzenie należnego podatku?

Automatyczne kontrole umów kupna–sprzedaży aut

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na swojej stronie informację o projekcie rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych. Nowe przepisy mają zmienić zakres danych, które urzędy rejestrujące pojazdy przekazują skarbówce. Ma ona na bieżąco otrzymywać informacje o rodzaju dokumentu leżącego u podstaw przeniesienia własności pojazdu i przede wszystkim o jego wartości.

Samochody: gadżety, aplikacje, ceny aut używanych

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/3

W nowelizacji wymieniono dokumenty podlegające nowym zasadom. Należą do nich:

 • umowa sprzedaży,
 • umowa zamiany,
 • umowa darowizny,
 • umowa o dział spadku,
 • umowa o zniesienie współwłasności,
 • faktura potwierdzająca nabycie pojazdu,
 • prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności,
 • zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.

Dlaczego rząd zmienia przepisy dotyczące kupna–sprzedaży aut?

W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać: "Pozyskiwanie tych danych usprawni dokonywanie czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Pozwoli na wyeliminowanie zbędnego wzywania podatników do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dokumentów w urzędzie skarbowym w szczególności w tych przypadkach, w których nie powstał obowiązek zapłaty podatku lub złożenia deklaracji”.

Oznacza to, że osoby, które będą celowo zaniżać wartość auta, będą mogły zostać ukarane. Gdy samochód zmienia właściciela, a dowodem tego faktu nie jest faktura, należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Obowiązek ten dotyczy osoby, która samochód kupiła lub została nim obdarowana. W przypadku zamiany aut – jest to obowiązek obu stron transakcji. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy należy złożyć w urzędzie skarbowym druk PCC-3. Można to załatwić również przez internet.

Kupno i sprzedaż aut - podatki i kary

W druku trzeba wpisać wartość samochodu. Na tej podstawie wyliczana jest wysokość należnego podatku – wynosi od 2 proc. jego wartości. Jeśli jednak urzędnikom podana wartość samochodu wyda się zaniżona, będą mogli zmienić wartość należnego podatku. Po wejściu w życie zapowiadanego rozporządzenia sprawdzanie, czy wartość podatku od czynności cywilno-prawnych nie została zaniżona, stanie się znacznie prostsze i będzie się odbywało automatycznie.

Osoba kupująca samochód, która zapomni o złożeniu druku PCC-3, może zapłacić bardzo wysoką karę - może być równa nawet 20 minimalnym pensjom, czyli w 2022 r. może to być nawet 60 200 zł.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: autokult.pl

Źródło zdjęcia głównego: Hispanolistic/Getty Images

Pozostałe wiadomości