Porady

Wymiana tablic rejestracyjnych - zmiany od lutego 2022

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
motocykl-onlie.pl
tablica rejestracyjna

Z końcem roku 2021 miał zostać usunięty obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Rząd nie zdążył jednak z przygotowaniem potrzebnych przepisów. Z tego powodu termin zniesienia tego obowiązku przesunięto na koniec stycznia 2022 r. Co jeszcze się zmieni?

Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych

Od 1 lutego wiele zakupionych, używanych pojazdów będzie mogło jeździć na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych, niezależnie od tego, gdzie były zarejestrowane wcześniej. Obecnie korzystać z tego rozwiązania mogą tylko właściciele pojazdów zakupionych od innej osoby w tym samym powiecie – na tzw. miejscowych blachach.

Samochody: gadżety, aplikacje, ceny aut używanych

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Obowiązek wymiany tablic zostaje zniesiony ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jest to część tzw. pakietu deregulacyjnego, który obejmuje też likwidację przepisu zobowiązującego kierowców do posiadania przy sobie prawa jazdy i dokumentów pojazdu. Wszystkie dane, które są zawarte w tych dokumentach, obecnie dostępne są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której ma dostęp policja i inne służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Które tablice rejestracyjne trzeba będzie wymienić?

Mimo zmian przepisów nie każdą tablicę będzie można zachować. Musi być ona aktualna, czyli posiadać czarne znaki na białym tle i oznaczenie unijne z wyróżnikiem PL.

Stare, czarne tablice i te z flagą Polski zamiast unijnego oznaczenia, będą musiały być wymienione. Chęć pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić w trakcie rejestracji samochodu.

Kolejne zmiany czekają nalepkę kontrolną i kartę pojazdu. Fakt, że nadal istnieją w czasach sprawnie działającej bazy CEPiK, nie ma właściwie żadnego uzasadnienia. Ministerstwo Cyfryzacji ustaliło termin likwidacji obu tych reliktów przeszłości na 1 września 2022 roku.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: motocykl-onlie.pl

Źródło zdjęcia głównego: photo_Pawel/Getty Images

Pozostałe wiadomości