Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy i dlaczego jest tak ważny dla samochodu?

Osoba testująca samochód
Wymiana płynu hamulcowego – jak często należy wymieniać i dlaczego płyn hamulcowy jest tak ważny dla samochodu?
Źródło: freedom007/Getty Images
Wymiana płynu hamulcowego to jeden z ważniejszych sposobów koniecznej konserwacji pojazdu – zarówno samochodu, jak i motocyklu. Wpływa na wydajność i skuteczność działania układu hamulcowego. Jazda na zużytym płynie może skończyć się tragicznie, gdyż hamulce będą wówczas działały z opóźnieniem. Jak go wymienić, co ile należy tę czynność powtarzać i czy lepiej zrobić to samemu (np. za pomocą maszyny do wymiany płynu hamulcowego), czy też zlecić serwisowi?

Śmiało można powiedzieć, że płyn hamulcowy jest swoistą „krwią” układu hamowania. Aby krwiobieg ten działał sprawnie, konieczna jest co jakiś czas wymiana płynu hamulcowego. Proces ten składa się z kilku etapów. Wymieniając płyn samemu, do odpowietrzenia układu musimy wykorzystać podciągnik i zaopatrzyć się najlepiej w podciśnieniowy zestaw do wymiany płynu hamulcowego. Podczas odpowietrzania trzeba pamiętać, że samochody z ABS należy odpowietrzać w przeciwnej kolejności względem aut bez tego systemu.

Wymiana płynu hamulcowego i odpowietrzanie układu

Wymiana oleju i płynu do spryskiwaczy to czynności, o których z reguły pamiętamy. Nie zawsze jednak pamiętamy o wymianie płynu hamulcowego, co jest o tyle istotne, że w motocyklu lub samochodzie umożliwia sprawne działanie układu hamulcowego. Bez wymienionego płynu hamulcowego pojazd może mieć znaczne trudności z zahamowaniem, co jest niezwykle niebezpieczne.

Ekologiczne rozwiązania

elektrośmieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Jak wymienić płyn hamulcowy? Pierwszym krokiem powinno być określenie, jakiego płynu będziemy potrzebowali. Określona marka samochodu może wymagać specyficznego typu oleju hamulcowego. Najczęściej jednak wybór oscyluje pomiędzy płynem hamulcowym typu DOT3 lub DOT4. Wskazanie, który typ wybrać, znajdziemy w zaleceniach producenta w specyfikacji pojazdu. Pamiętajmy, aby nie kupować używanego płynu hamulcowego nawet wtedy, gdy jest on kilkukrotnie tańszy – płyn hamulcowy musi być bowiem jak najbardziej świeży, aby mógł sprzyjać układowi hamulcowemu pojazdu.

Najprostszym i najbardziej polecanym sposobem na wymianę płynu hamulcowego w samochodzie jest oddanie pojazdu do warsztatu. Wynika to z faktu, że aby skutecznie wymienić płyn, należy najpierw odpowietrzyć cały układ hamulcowy, a to wymaga zarówno wiedzy, jak i odpowiednich narzędzi i maszyn. Podczas procesu wymiany serwisanci sprawdzą szczelność układu, stan klocków hamulcowych, tarcz i bębnów.

Osoby bardziej zaznajomione ze sposobem funkcjonowania samochodu i układu hamulcowego mogą jednak spróbować dokonać wymiany płynu hamulcowego samemu, lecz potrzebna do tego będzie pomoc drugiej osoby. Najpierw należy osadzić pojazd na podwyższeniu lub podnośniku. Następnie konieczne będzie zdjęcie kół. Kolejny krok przy wymianie płynu hamulcowego jest niezwykle ważny – dolewamy do zbiornika spod maski płyn, nie wylewając starego płynu, a następnie odpowietrzamy układ i wypompowujemy płyn za pomocą odpowietrznika, znajdującego się najdalej od pompy hamulcowej.

Wymiana płynu hamulcowego w samochodach z ABS różni się kolejnością wypompowywania powietrza z odpowietrzników. W aucie bez ABS wymiana płynu hamulcowego wymaga odpowietrzenia najpierw najdalej zlokalizowanego od pompy odpowietrznika, prawego tylnego, a następnie lewego tylnego, prawego przedniego i lewego przedniego. Spuszczanie starego płynu i odpowietrzanie w samochodach z ABS jest identyczne, lecz kolejność – odwrotna. Zaczynamy wówczas od najdalszego odpowietrznika, a następnie przechodzimy do lewego przedniego itd.

Co ile wymieniamy płyn hamulcowy?

Kwestia tego, kiedy należy wymienić płyn hamulcowy, uzależniona jest od sposobu i intensywności eksploatowania pojazdu. Ogólne zalecenia producentów wskazują, że wymiana płynu hamulcowego powinna odbywać przynajmniej co 2 lata. Każdy kierowca pokonuje jednak inną liczbę tysięcy kilometrów rocznie, dlatego zastanawiając się, co ile należy wymienić płyn hamulcowy, warto kierować się właśnie pokonanymi kilometrami. Zaleca się, aby płyn hamulcowy był wymieniony każdorazowo po przejechaniu ok. 50–60 tysięcy kilometrów.

Podciśnieniowy zestaw do wymiany płynu hamulcowego

Do wymiany płynu hamulcowego musimy zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie narzędzia. Podstawą będzie specjalny zestaw do wymiany płynu, który składa się z pojemnika na zużyty, stary płyn, kompresora i rurki odprowadzającej. Najlepszą metodą, polecaną zwłaszcza do nowych samochodów z bardziej skomplikowanymi układami hamulcowymi, jest użycie profesjonalnego urządzenia podciśnieniowego do wymiany płynu hamulcowego.

Sprzęt taki nie składa się tylko z rurki odprowadzającej i podstawowego kompresora, lecz gwarantuje ciśnienie robocze o wysokości 6–12 barów i tzw. ujemne ciśnienie o wartości 60%. Dzięki takiemu urządzeniu wymiany płynu hamulcowego może dokonać jedna osoba, choć wciąż należy pamiętać o ostrożności i odpowiednim zabezpieczeniu się, gdyż płyn może spowodować wiele negatywnych konsekwencji (np. reakcję alergiczną) przy bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości