Newsy

Baby boom. Coraz więcej ukraińskich dzieci przychodzi na świat w polskich szpitalach

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"
Noworodki

Trwa inwazja na Ukrainę. Wiele ciężarnych kobiet zmuszonych było uciekać ze swojego kraju, by móc urodzić w normalnych warunkach. Dzieci powitały w Polsce, z dala od ukochanego domu. Jaka jest skala?

Ukraiński baby boom w polskich placówkach medycznych

Od początku wojny urodziło się w Polsce dwa razy więcej ukraińskich dzieci niż w tym samym czasie w zeszłym roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji. Od 24 lutego do kwietnia br. w polskich placówkach powitano 2510 noworodków z ukraińskim obywatelstwem. Natomiast w 2021 liczba ta wynosiła 1090.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Wiele Ukrainek zdecydowała się bowiem opuścić kraj ogarnięty wojną, by zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Jak wskazują demografowie, kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami. - Nie tylko po to, by móc urodzić w normalnych warunkach, lecz także, by mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach - czytamy na łamach "DGP".

Do tej grupy zalicza się m.in. pani Malwina, która będąc w zaawansowanej ciąży, uciekła z 8-letnim synem z ostrzeliwanej Odessy. O jej sytuacji pisaliśmy w marcu. Kobieta zdrową córeczkę urodziła w szczecińskim szpitalu.

Ukrainki rodzą w Polsce

Jak zauważyli demografowie, w ciągu ostatni lat nastąpił znaczy wzrost porodów dzieci z ukraińskim obywatelstwem. W 2015 r. Ukrainki urodziły w Polsce 704 dzieci, a w 2020 - 5,6 tys.

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: ER Productions Limited/Getty Images

Pozostałe wiadomości