Newsy

Toksyczne gąsienice w Polsce. "Kontakt jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt"

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
gąsienica na liściu

Na terenie Wielkopolski w powiecie pilskim pojawiły się toksyczne owady. Włochate, niewielkie stworzenia mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych. Specjaliści ostrzegają, aby nie opierać się o przydrożne drzewa, na których bytują. Jak chronić się przed niebezpiecznymi gąsienicami?

Toksyczne gąsienice na terenie Wielkopolski

Toksyczne gąsienice pojawiły się na terenie sołectwa Dębówko Stare w gminie Białośliwie w powiecie pilskim w Wielkopolsce. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność. Jak się okazuje korowódka dębówka, a właściwie larwa ćmy może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka i zwierząt.

Uwaga mieszkańcy! Na terenie sołectwa Dębówko Stare wystąpiła gradacja korowódki dębówki. Kontakt z gąsienicą (ok. 3 cm) jest niebezpieczny dla zdrowia i może spowodować u ludzi i zwierząt silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. Gradacja wystąpiła na wierzbach przydrożnych. Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedliska, niezatrzymywanie się pod drzewami

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Do akcji wkroczyli leśnicy, którzy wykonali opryski, by zapobiec rozprzestrzenianiu się korowódki dębówki. Dzięki temu udało się zminimalizować niebezpieczeństwo.

"Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedlisk gąsienic i niezatrzymywanie się pod drzewami. W najbliższym tygodniu zostanie przeprowadzony oprysk w celu zapobieżenia dalszej gradacji owada" - ostrzegał jakiś czas temu Urząd Gminy.

Toksyczne gąsienice – na czym polega niebezpieczeństwo?

Szczeciny na gąsienicach Thaumetopoea processionea zawierają bowiem substancję białkową, która ma właściwości parzące. Co więcej, włoski, którymi są pokryte owady, łatwo się łamią i mogę być przenoszone przed wiatr. Niestety kontakt z nim może wywołać wiele niepożądanych reakcji, takich jak: podrażnienie oczu, wysypka skórna, wysoka temperatura, problemy z oddychaniem, duszności, bąble, silny świąd, toksyczne zapalenie skóry, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, zapalenie gardła, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Nie zapominajmy o czworonogach. W przypadku kontaktu zwierząt z toksyczną gąsienicą może dojść do martwicy tkanek. Pierwszymi objawami jest intensywne ślinienie, problemy z piciem i jedzeniem oraz rany na ciele.

Jak chronić się przed toksycznymi gąsienicami?

Aby chronić się przed niebezpieczeństwem, należy wiedzieć, gdzie dokładnie czyha. Otóż włochate gąsienice najczęściej spotkamy na pniach przydrożnych drzew. W głównej mierze są to wierzby, jesiony, kasztany, brzozy, śliwy czy leszczyny. Co więcej, owady te przemieszczają się po zmroku i zwykle pojawiają się w gromadach. Na jednym pniu może być ich nawet 100 tysięcy. W ciągu dnia przebywają w gniazdach, które po 3 do 5 tygodni opuszczają jako skrzydlate ćmy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Sandra standbridge/GettyImages

Pozostałe wiadomości