Newsy

Popularna sieć wycofuje się z Polski. Kto przejmie sklepy?

Newsy

supermarket

To koniec obecności nad Wisłą. Tesco sprzedaje swój polski biznes: sklepy, centra dystrybucji i główną siedzibę. Wpływy z transakcji mają wynieść 819 mln zł. Kto jest nabywcą?

Tesco wycofuje się z Polski

Transakcja, która podlega zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe, obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę. Taka informację przekazało Tesco w komunikacie.

Nabywcą jest firma Salling Group , do której należy sieć sklepów Netto . Wpływy netto z transakcji mają wynieść 819 mln zł.

Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla grupy

- komentuje prezes Grupy Tesco Dave Lewis.

Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce

- dodał Lewis.

Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln złotych (równowartość 181 mln funtów), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów) w gotówce. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne.

Tesco sprzedaje polskie sklepy

Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów, co daje wpływy netto w wysokości około 200 mln GBP.

Grupa Tesco będzie prowadzić dalsze działania w celu sprzedaży pozostałych nieruchomości, w tym 19 działających sklepów, nie objętych tą transakcją sprzedaży

- zapewniono w komunikacie.

Salling Group A/S kupuje sklepy Tesco

Salling Group A/S jest w 100 proc. własnością Salling Foundations z Danii i obsługuje 11 milionów klientów tygodniowo w Niemczech, Polsce i Danii. Ma 50 000 pracowników i roczne obroty w wysokości około 7 mld funtów.

Salling Group jest właścicielem sieci sklepów Netto . Pierwszy sklep Netto w Polsce powstał w 1995 r. w Szczecinie. Firma ma obecnie ponad 383 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5 tys. osób.

Zobacz też:

Czy właściciel sklepu musi pilnować bezpieczeństwa? Poznaj odpowiedź prawnika

Kasjerzy i sprzedawcy w czasie pandemii. "Można powiedzieć, że czujemy się, jakbyśmy byli na jakiejś wojnie"

Jak Polacy traktują kasjerów i kasjerki? Doświadczenia Beaty Salamon

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości