Newsy

Świąteczne tradycje rodziny królewskiej. Dlaczego dzieci Kate i Williama nie zasiądą przy wigilijnym stole?

Newsy

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe dla każdej rodziny. Jak w tym roku spędzi je rodzina królewska? Od jakiegoś czasu wiadomo już, że przy wspólnym stole nie zagoszczą Meghan Markle i książę Harry. Kto zatem pojawi się na wieczerzy i jak będzie ona przebiegać? Poznajcie świąteczne tradycje Windsorów.

Boże Narodzenie rządzi się swoimi prawami. W każdej rodzinie występują tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Jak wygląda to u rodziny królewskiej?

Każdy z członków rodziny uczestniczący w wigilijnej wieczerzy musi dostosować się do wcześniej przygotowanego harmonogramu. Określa on godziny spotkań, wspólnych posiłków oraz oczekiwanego dress codu.

Święta u rodziny królewskiej

Każdego roku rodzina królewska święta Bożego Narodzenia spędza wspólnie w rezydencji Sandringham, w hrabstwie Norfolk, gdzie przybywa aż do Nowego Roku. Członkowie rodziny przyjeżdżają do posiadłości rano, 24 grudnia. Tego dnia, zgodnie z tradycją, o godzinie 17 wszyscy zasiadają przy angielskiej herbacie i ciasteczkach. Podczas godzinnego spotkania rodzinnego królowa Elżbieta II przystraja choinkę i prowadzi pogawędki.

Jak już wiadomo, w tym roku w posiadłości będzie o trzech gości mniej. Meghan Markle i książę Harry postanowili, że wraz z synem pierwsze święta spędzą z mamą Meghan, Dorią Ragland oraz ze znajomymi. Sussexowie z tego względu pojechali aż do Kanady.

Jakie prezenty wręcza sobie rodzina królewska?

Na tydzień przed świętami rodzina królewska kupuje prezenty dla wszystkich członków. Specjalnie dla Elżbiety II zostaje zamknięty dom towarowy Harrods, aby monarchini mogła spokojnie kupić upominki dla dzieci i wnuków. Zakupy kończą się zawsze wspólnym lunchem.

Jakie prezenty robią sobie royalsi? Rodzina królewska znana jest z nietypowych i zabawnych upominków. W zeszłych latach Elżbieta II otrzymała gumowego kurczaka z piszczałką czy czepek z napisem "Is not Life a B*tch!". Pod choinką znalazły się też takie upominki jak oświetlany młynek do pieprzu, antypoślizgowa mata do kąpieli czy sztuczna kupa. Co rodzina wymyśli w tym roku? Z pewnością będzie bardzo kreatywnie.

Świąteczne menu rodziny królewskiej

Ciekawi jesteście jakie posiłki goszczą na królewskich stołach? Uroczysta Wigilia Windsorów rozpoczyna się tuż przed godziną 21. Organizowana jest ona w pokoju nazywanym Wite Drawing Room, w którym przebywać mogą tylko dorośli. To wyjaśnia fakt, dlaczego dzieci Kate i Williama nie zasiądą przy wigilijnym stole wraz z rodzicami. Najmłodsi wraz z opiekunami czas spędzać będą w pomieszczeniu obok.

Królowa Elżbieta II na 15 minut przed wieczerzą przybywa do pokoju, gdzie wypija drinka przysądzonego z Ginu, wody mineralnej, Dubonnet oraz cytryny. Następnie wraz z gośćmi przystępują do jedzenia. W królewskim menu pisanym w języku francuskim znajdują się jagnięcina, krewetki oraz pudding. Z trunków serwowane są szampan i wino. Po zakończeniu wieczerzy panowie zasiadają z brandy, natomiast panie otrzymują bawarkę.

Pierwszy i drugi dzień świąt

Pierwszy dzień świąt Elżbieta II rozpoczyna wspólnym śniadaniem. Po spożyciu posiłki rodzina na godzinę 11 wybiera się do kościoła Świętej Marii Magdaleny, gdzie uczestniczy w mszy.

O 13:15 w rezydencji na królewską rodzinę oczekuje faszerowany indyk. To tez czas na kolędowanie, po którym głos przejmuje królowa. Elżbieta II składa Brytyjczykom życzenia i podsumowuje cały miniony rok.

Drugi dzień świąt również rozpoczyna się od śniadania, po którym organizowane jest polowanie na bażanty. Uczestniczą w nim mężczyźni, natomiast kobiety zabierają zabite ptaki. Święta kończy wspólny lunch.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości