20-latka została skazana na śmierć przez ukamienowanie. Odmówiono jej pomocy adwokata

Kobieta muzułmanka z Sudanu
Sudan. Kobieta skazana na śmierć przez ukamienowanie
Źródło: Juanmonino/Getty Images
Maryam Alsyed Tiyrab to 20-letnia mieszkanka Sudanu, która w czerwcu została aresztowana przez policję za cudzołóstwo. Kobieta była nielegalnie przesłuchiwana i zmuszana do przyznania się do winy. Nie mogła nawet skorzystać z pomocy adwokata. To pierwszy taki przypadek od 10 lat w historii tego kraju.

Sudan. 20-latka skazana na karę śmierci przez ukamienowanie

Do zatrzymania Maryam Alsyed Tiyrab doszło w czerwcu w sudańskim stanie Biały Nil. Kobieta została oskarżona o zdradę męża, od którego wcześniej zdążyła się już wyprowadzić. W chwili aresztowania mieszkała w domu rodzinnym.

Funkcjonariusze nie zapewnili 20-latce prawa do obrony i nie pozwolili, by skontaktowała się z jakimkolwiek adwokatem. Przesłuchiwali, nie informując o tym, że każde wypowiedziane słowo może działać na jej niekorzyść oraz wymuszali na niej przyznanie się do winy. Młoda kobieta nie doczekała się sprawiedliwego procesu, podczas którego mogłaby przedstawić swoją wersję zdarzeń. Mimo że składała skargę na policjantów, zażalenie nie dotarło do sądu przed rozprawą.

Prawa człowieka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Aborcja
Aborcja

Jak podaje "The Guardian", 26 czerwca sąd karny w Kosti uznał Maryam Alsyed Tiyrab za winną popełnionych czynów. Za cudzołóstwo 20-latka otrzymała karę pozbawienia życia poprzez ukamienowanie. Kobieta złożyła apelację do Sądu Najwyższego Sudanu i liczy na uchylenie wyroku.

Prawa kobiet w Sudanie. ACJPS alarmuje

Codzienność kobiet w Sudanie jest niezwykle trudna. Ich prawa są na każdym kroku ograniczane oraz łamane. Sytuacja miała poprawić się w 2020 roku po ogłoszonej przez tymczasowy rząd reformie norm prawnych i polityki szariatu oraz po ratyfikacji konwencji ONZ przeciwko torturom.

Wszystko wskazuje jednak na to, że pucz wojskowy, do którego doszło tam w październiku 2021 roku, pociąga za sobą negatywne konsekwencje, a i tak już ubogie prawa kobiet znów nie są przestrzegane.

Jak podaje "The Guardian", Afrykańskie Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju (ACJPS) z siedzibą w Ugandzie alarmuje, że kara śmierci przez ukamienowanie nie była stosowana w Sudanie już od prawie 10 lat. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2013 roku, ale wyrok został unieważniony.

- Stosowanie kary śmierci przez ukamienowanie za przestępstwo cudzołóstwa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym prawa do życia i zakazu tortur oraz okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania - czytamy w oświadczeniu ACJPS. Obrońcy praw człowieka wezwali do "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia" Maryam Alsyed Tiyrab.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: "Daily Mail", "The Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: Juanmonino/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana