Trudna sytuacja w Grecji. "Trzęsienia ziemi występują nieprzerwanie od trzech dni, co pięć minut"

Santoryn, Grecja - Trzęsienie ziemi
Santoryn, Grecja - Trzęsienie ziemi
Źródło: Alexander Gutkin/Getty Images

Seria trzęsień ziemi nawiedza okolice greckiej wyspy Santorini. W poniedziałek, 3 lutego, zjawiska sejsmiczne znacznie się nasiliły, a wstrząsy stały się częstsze i silniejsze. Sytuacja skłoniła wielu turystów i mieszkańców do poszukiwania sposobów opuszczenia wyspy. Władze pracują nad planami awaryjnej ewakuacji ludności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

C0035

C0035
Maroko. Trzęsienie ziemi
Źródło: Polska Akcja Humanitarna

Grecja. Trzęsienia ziemi w okolicach Santorini

Od kilku dni na greckiej wyspie Santorini występują słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Eksperci uspokajają, że wstrząsy nie mają związku z aktywnością wulkaniczną. Jednak w ramach środków ostrożności, w poniedziałek 3 lutego, zaplanowano zamknięcie szkół. Greckie władze są zaniepokojone wzmożoną aktywnością sejsmiczną, która dotyczy zarówno lądów, jak i obszarów morskich. W piątek i sobotę zarejestrowano serię wstrząsów, z których najmocniejszy miał magnitudę 4,3 i wystąpił między wyspami Santorini i Amorgos.

Instytut Geodynamiki w Atenach poinformował, że w niedzielę rano także wystąpiły wstrząsy o magnitudzie od 2,8 do 4,5, jednak nie spowodowały one żadnych zniszczeń.

Grecja - gdzie są trzęsienia ziemi?

Sejsmolog Gerasimos Papadopulos zauważył, że aktywność sejsmiczna w tym regionie miała miejsce już wcześniej – od początku stycznia zarejestrowano tu nawet 150-200 wstrząsów.

Mimo że eksperci zapewniają, że wstrząsy są efektem ruchów tektonicznych, władze Grecji decydowały się na zamknięcie szkół na Santorini. Mieszkańcom zaleca się ostrożność. Wskazówki obejmują między innymi unikanie zgromadzeń w większych grupach.

Grecja, leżąca na licznych liniach uskoków tektonicznych, jest przyzwyczajona do trzęsień ziemi, których epicentra zwykle znajdują się na morzu, a ich skutki nie prowadzą do ofiar śmiertelnych. Ukształtowanie geograficzne Grecji jest efektem erupcji sprzed około 1600 lat p.n.e., jednej z najsilniejszych w historii Europy. Santoryn to jedna z najpopularniejszych greckich wysp, rocznie odwiedza ją około pięciu milionów turystów.

Trzęsienie ziemi na Santorini. Plany ewakuacji

Od poniedziałku, 3 lutego, turyści i mieszkańcy zaczęli opuszczać wyspę Santorini. Lokalne media informują, że promy odpływające z wyspy są wypełnione pasażerami. Do portu Athinios, skąd wypływa większość jednostek, prowadzi obecnie zakorkowana trasa - w poniedziałek samochody utknęły w długim zatorze. Dodatkowy niepokój budzi fakt, że droga przebiega wzdłuż klifów, gdzie w ostatnich dniach dochodziło do osuwisk. W razie skalnej lawiny trasa może zostać zablokowana.

Burmistrz Santorini, Nikos Zorzos, w rozmowie z portalem "Kathimerini" zapewnił, że istnieje alternatywny plan ewakuacji na wypadek odcięcia portu Athinios. W takim scenariuszu ludność będzie kierowana na plaże wschodniej części wyspy, gdzie głębokość wody pozwala na bezpieczne manewrowanie promami.

- Trzęsienia ziemi występują cały czas, nieprzerwanie od trzech dni, co pięć minut. Nie ustają, a cała wyspa jest w szoku. Przez trzy dni szukaliśmy biletów na promy lub samoloty, ale nie mogliśmy żadnych znaleźć - relacjonował 35-letni Tzanis Lignos.

Polska ambasada ostrzega turystów

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej przekazała, że według sejsmologów wstrząsy mają charakter tektoniczny i nie są związane z aktywnością wulkanu na Santorini. Dodano, że eksperci podchodzą ostrożnie do oceny tego zjawiska i ewentualnej jego eskalacji.

Podano, że informacje na temat sytuacji sejsmicznej można uzyskać, dzwoniąc na grecki numer alarmowy 112 lub w mediach społecznościowych 112 (Facebook, X). Warto też śledzić stronę Organizacji ds. Przewidywania Trzęsień Ziemi i Ochrony Przed Nimi (oasp.gr).

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

podziel się:

Pozostałe wiadomości