Ryszard Szurkowski nie żyje
- W wieku 75 lat w poniedziałek rano zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii - poinformowała Polską Agencję Prasową jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska.
Jak przekazała Arkuszewska-Szurkowska, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców zmarł w szpitalu w Radomiu.
Sportowiec przez ostatnie dwa i pół roku walczył o powrót do sprawności, był częściowo sparaliżowany. Jego zdrowotne problemy rozpoczęły się 10 czerwca 2018 roku. Podczas wyścigu weteranów w Kolonii tuż przed Polakiem przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi, doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju.
Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny.
Zobacz archiwalne wideo: Ryszard Szurkowski o najtrudniejszej walce w życiu
Ryszard Szurkowski - kariera
Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.
Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.
Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.
Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).
W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Zobacz także:
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie do zatrzymania. "Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, ale nie pękamy"
- Różal i jego partnerka apelują o pomoc. Nagroda pieniężna dla osoby, która znajdzie ich klacz
- "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - serialowa odsłona kinowego hitu już dostępna na Playerze
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP