Liczba Polaków żyjących w skrajnej biedzie wzrosła o blisko milion. "Zagrożony jest pewien poziom życia"

GettyImages-1452834672
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rosnąca inflacja a podwyżki
Rosnąca inflacja a podwyżki
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
W Polsce rośnie skala skrajnego ubóstwa. Według raportu Szlachetnej Paczki liczba osób, których poziom życia gwałtownie się obniżył w 2022 r. wzrosła o ponad 800 tys. Co jest główną tego przyczyną? Czego Polacy obawiają się najbardziej?

Rośnie skala ubóstwa w Polsce

Uczucie niepokoju odczuwa coraz więcej Polaków. Jak wynika z analizy dokonanej przez Szlachetną Paczkę, główną przyczyną obaw jest nie tylko trwająca tuż za naszą granicą wojna, a przede wszystkim rekordowa inflacja. Polacy na pytanie, czego boją się najbardziej, najczęściej odpowiadają, że właśnie drożyzny.

Gwałtownie rosnące ceny żywności, w tym tej podstawowej, wielu innych towarów, usług i coraz wyższe rachunki znacznie obniżyły poziom życia wielu osób i powodują obawy o przyszłość. Zwłaszcza, że w większości przypadków pensje nie rosną tak szybko, jak ceny wszystkiego, co niezbędne. Martwimy się również o zdrowie i brak środków na leczenie - nie tylko jeśli chodzi o siebie, ale również o bliskich.

- Mówimy o poczuciu, że zagrożony jest pewien poziom życia, który Polacy uznali za już ten, który zdobyli i który im się w jakiś sposób po prostu należy. Teraz inflacja powoduje, że coraz częściej muszą z pewnych rzeczy rezygnować - wyjaśnia w tvn24.pl profesor Witold Orłowski, ekonomista tvn24.pl

Jak definiowane jest ubóstwo?

Jak wyjaśnia Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia "Wiosna" organizującego projekt Szlachetna Paczka: - Skrajna bieda jest zdefiniowana. To jest ten moment, jak człowiek ma 600-700 złotych na przeżycie całego miesiąca, bardzo często są to dzieci.

W 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie w Polsce znacznie wzrosła. To ponad 860 tysięcy kolejnych osób w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Obecnie jest ich łącznie prawie dwa i pół miliona osób. Wynagrodzenia, które dotychczas, do inflacji zapewniały ludziom stosunkowo bezpieczny byt, w wielu przypadkach przestały być wystarczające, nie nadążają za pędzącą inflacją. Sytuację wielu zmieniły również podniesione raty kredytów. Ewentualne choroby, wypadki czy też nagła utrata pracy wpędzają w głęboki kryzys kolejne osoby.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!