Newsy

Zmarł Roger Michell. Reżyser "Nothing Hill" miał 65 lat

Newsy

Autor:
Milena
Jaworska

Roger Michell, twórca takich filmów jak "Weekend z królem", „Zmiana pasa”, „Dzień Dobry TV” czy uwielbianego przez widzów „Notting Hill”, nie żyje. Informację o śmierci 65-letniego reżysera przekazał jego agent. 

Kim był Roger Michell?

Roger Michell urodził się 5 czerwca 1956 roku w południowoafrykańskiej Pretorii. Reżyserią zainteresował się w szkole średniej, natomiast swoją karierę na początku skupił wyłącznie na teatrze. W 1977 r. został absolwentem Cambridge, otrzymując specjalną nagrodę dla najlepszego studenta-reżysera.

Jego przedstawienia były wystawiane na scenach tak prestiżowych teatrów jak Royal Court Theatre, Royal Shakespeare Company czy National Theatre. Przełomem w pracy zawodowej artysty było nakręcenie dla BBC miniserialu "The Buddha of Suburbia" opartego na bestsellerowej książce  Hanifa Kureishiego, który szybko zyskał uznanie widzów. Dwa lata później Michell zrealizował film pełnometrażowy „Perswazje” oparte na literackim pierwowzorze autorstwa Jane Austen.

Roger Michell - twórca "Notting Hill"

Dorobek artystyczny Michella jest wyjątkowo bogaty, jednak bezsprzecznie "Notting Hill" uznawane jest przez krytyków za jego najsłynniejsze dzieło. Komedię romantyczną o losach księgarza zakochanego w aktorce, z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych, pokochał cały świat. Produkcja przyniosła zysk w wysokości 360 milionów dolarów.

Ostatnią produkcją wielkiego twórcy jest komediodramat "Książę" z Jimem Broadbentem i Helen Mirren w rolach głównych z 2020 roku. Na razie nie doczekała się premiery w Polsce.

Roger Michell nie żyje

Roger Michell zmarł w środę 22 września. Smutną informację przekazał jego agent.

- Z wielkim smutkiem rodzina Rogera Michella, reżysera, scenarzysty, ojca Harry'ego, Rosie, Maggie i Sparrowa, informuje o jego śmierci – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Gregory Adams/Getty Images

Pozostałe wiadomości