Newsy

Nowe świadczenie na drugie i trzecie dziecko. Wiemy, jakie trzeba spełnić warunki i ile można dostać pieniędzy

Newsy

AleksandarNakic/Getty Images

Rodzinny kapitał opiekuńczy ma być wsparciem dla rodzin, które mają dwoje lub troje dzieci. Jego maksymalna wartość to 12 tysięcy złotych. Wiemy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatkową gotówkę.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Nowe świadczenie można otrzymać na drugie i trzecie dziecko. Można je otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok. Łącznie osoba uprawniona otrzyma 12 tysięcy złotych zapomogi. Wypłata będzie niezależna od wysokości dochodów.

Dla osób, które są nieuprawnione do skorzystania z tego świadczenia przewidziano dopłatę do pobytu w żłobku czy klubie dziecięcym. Szacunkowe dane wskazują, że w 2022 roku wsparcie otrzyma ok. 410 tys. dzieci, a dofinansowanie ok. 110 tys.

O świadczenia mogą się starać osoby, których dzieci w dniu wejścia ustawy ukończyły 12. miesiąc życia i nie przekroczyły 36. miesiąca.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

O dofinansowanie pobytu w żłobku mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie dziecka nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym, jedynego lub pierwszego w rodzinie, w której kolejne dzieci są objęte świadczeniami. W tym przypadku mogą je otrzymać również dzieci przed ukończeniem 12. roku życia i po skończeniu 36. miesiąca życia.

Dofinansowanie wynosi 400 zł. Jednak kwota nie może być wyższa, niż ta, którą ponoszą rodzice czy opiekunowie za pobyt dziecka w żłobku.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wciąż można pobierać bony turystyczne. Jak i kiedy skorzystać ze świadczenia?

Autor: Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl

Pozostałe wiadomości