Parenting

Na dzieci można otrzymać setki tysięcy złotych. O jakie świadczenia można ubiegać się w 2023 roku?

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz/Teofila Siewko
Źródło:
Buisness Insider/gov.pl
Banknot 500-złotowy

Wsparcie finansowe dla osób wychowujących dzieci to sztandarowy element programów socjalnych partii rządzącej. Analitycy postanowili sprawdzić, ile można dostać od państwa. Kwoty sięgają setek tysięcy, a powiedzenie, że "dzieci to prawdziwy skarb" zyskuje nowego znaczenia.

500+ na każde dziecko

500+ to najpopularniejszy rządowy program wsparcia rodziców. Dodatkowe pieniądze pozwalające domknąć domowy budżet stały się obiektem żartów i internetowych wiadomości, solą w oku ekonomistów i ulubionym tematem niektórych mediów. Obecnie świadczenie przyznawanie jest niezależnie od wysokości dochodów i przysługuje na każde dziecko.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Kolejnym sposobem wparcia jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jest należny w przypadku narodzin drugiej i kolejnej pociechy. Pieniądze są wypłacane pomiędzy 12. a 35. miesiącem życia dziecka, a rodzice sami decydują, czy chcą je otrzymywać przez rok lub dwa lata. Łącznie na ich konto trafia 12 tys. złotych. Świadczenie jest przyznawane na wniosek i nie ma limitu dochodów. Osoby, które zdecydowały się na jedno dziecko, mogą skorzystać z dofinasowania jego pobyty w żłobku lub przedszkolu - w sumie 400 zł miesięcznie.

Do tego należy doliczyć korzyści płynące z programu "Dobry start", czyli wypłatę 300 złotych rocznie, które powinny być przeznaczone na zakup szkolnej wyprawki. Przysługują one do 20. roku życia pod warunkiem kontynowania nauki. W przypadku dzieci niepełnosprawnych limit wieku został ustalony na 24 lata.

Ulgi i zasiłki na dziecko

Wspomniane programy to niejedyne, które mają wspierać polskich rodziców. Dla najbardziej potrzebujących przygotowano jednorazowe becikowe w wysokości 1000 zł. Kwota wypłacana jest dla osób, których dochód w poprzedzającym roku rozliczeniowym nie przekraczał 1 922 zł miesięcznie netto w przeliczeniu na osobę. Dodatkowo, aby otrzymać świadczenie, matka musi najpóźniej od 10. tygodnia ciąży pozostawać pod opieką lekarza.

Kobiety, które nie opłacały składek ZUS - bezrobotne, studentki, zatrudnione na umowy o dzieło - mogą po porodzie otrzymywać tzw. kosiniakowe, czyli 1000 złotych miesięcznie. Pieniądze są przelewane na konto przed 52 tygodniem w przypadku narodzin jednego dziecka, 65 tygodni i 67 tygodni, kiedy na świat przychodzą trojaczki.

Ustawodawca przewidział również zasiłki. Tutaj podstawowym kryterium jest dochód - nie może on przekraczać 674 zł (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością to 764 zł). Pieniądze oferowane rodzinom są jednak nader skromne: od 95,00 zł do 135 zł miesięcznie. Osoba, której przyznano świadczenie, może ubiegać się również o: dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem (400 zł) i samotnego wychowywania dziecka (193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci). Przysługuje on również na dziecko w rodzinie wielodzietnej (95 zł) oraz naukę małoletniego poza miejscem zamieszkania (113 zł lub 69 zł miesięcznie).

W przypadku niepełnosprawnych dzieci wsparciem rządu są świadczenia opiekuńcze. W ich skład wchodzą zasiłek pielęgnacyjny - 2 119 zł miesięcznie, specjalny zasiłek opiekuńczy - 620 zł miesięcznie oraz świadczenie pielęgnacyjne - 215,84 zł miesięcznie. Decyzja o ich otrzymaniu jest obwarowana szeregiem wymogów.

Za okres urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego także obowiązuje zasiłek. Wynosi on 100% podstawy wymiaru zasiłku za 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przy jednym dziecku, 8 tygodniu przy dwóch, trzy tygodnie przy trzech i więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Za okres powyżej wymienionych okresów zasiłek wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. 

Ostatecznie rodzice mogą korzystać z ulgi prorodzinnej, która przysługuje każdemu, kto uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej. Limit finansowy istnieje tylko w przypadku wychowywania jednego dziecka - wówczas dochody nie mogą przekroczyć 112 tys. złotych. Dzięki korzystnym zasadom opodatkowania, w kieszeni rodziców może zostać od 1112,4 zł do 4224 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od liczby dzieci - przedstawione wyliczenia odnoszą się do rodziny wychowującej jedno bądź czworo pociech.

Dodatkowym świadczeniem jest wypłata 4 tysięcy złotych za urodzenie się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. Prawo to przysługuje od 1 stycznia 2017 roku zgodnie z ustawą "Za życiem". Jednorazowe świadczenie przysługuje bez względu na osiągane dochody. 

Cytowany przez "Business Insider" analityk Bartosz Turek wyliczył, że po zsumowaniu korzyści płynących z programów, rodzice jedynaka mogą liczyć na całkowity wpływ rzędu 123,6 tys. złotych. Kwota rośnie, gdy pojawia się rodzeństwo. Przy dwójce dzieci jest to już 311 tys. zł; 593 tys. zł, gdy pociech jest troje i 944 tys. złotych, kiedy jest czwórka potomstwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz/Teofila Siewko

Źródło: Buisness Insider/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: greg801 / Getty Images

Pozostałe wiadomości