Newsy

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Newsy

Aktualizacja:
Fundacja TVN "nie jesteś sam"

Fundacja TVN "nie jesteś sam" wraz z Centrum Zdrowia Dziecka zbuduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, o którym opowiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska podczas rozmowy z Agatą Młynarską. - Podlaskie to nie jest wyspa szczęśliwości, gdzie dzieci nie mają lęków. Te dzieci będą mogły przyjeżdżać do nas – mówiła prezes fundacji.

Debiut Fundacji TVN "nie jesteś sam"

16 marca na instagramowym profilu Fundacji TVN "nie jesteś sam" po raz pierwszy odbył się live. Poprowadziła go Agata Młynarska, która zaangażowała się w działalność. Gościem była Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN "nie jesteś sam".

- Czuję się niesamowicie, ponieważ debiutuję na tym koncie. Mam nadzieję, że dzięki naszym spotkaniom stworzymy naprawdę sporą grupę ludzi, która będzie mogła zdziałać bardzo dużo pożytecznych rzeczy. (…) Bardzo ważna jest siła społeczności – powitała internautów Agata Młynarska i zapowiedziała, że ze swoimi rozmówcami będzie mówiła o tym, jak pomagać, czy zbierać pieniądze dla potrzebujących.

- Bez waszych pieniędzy bardzo duże przedsięwzięcia – nie byłyby możliwe – zaapelowała. - Chcę, żebyśmy wspólnymi siłami osiągnęli, jak najwięcej. Teraz gdy jesteśmy zamknięci, każdy z nas główkuje, żeby poczuć się sprawczym i przydatnym - dodała.

Katarzyna Kolenda-Zaleska podziękowała Agacie Młynarskiej za inicjatywę, po czym opowiedziała o planach fundacji i formie wsparcia.

20-lecie Fundacji TVN "nie jesteś sam"

W tym roku fundacja obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji postanowiła przygotować coś specjalnego – nie tylko dla podopiecznych, ale dla całej Polski.

- Od dwóch lat się zastanawialiśmy, w jaki sposób powinniśmy ją celebrować. Postanowiliśmy ją uczcić budową Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka – wyjawiła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

- Już dwa lata temu dochodziły do nas alarmujące sytuacje dotyczącego tego, w jakim stanie jest polska młodzież – dodała.

Zdaniem dziennikarki przez pandemię i związaną z nią izolacją społeczną problem ten może się nasilić. Dlatego jako fundacja we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka chcą pomóc najmłodszym i wybudować centrum psychiatrii.

Budowa Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Ponadto prezes zwróciła uwagę, że w niektórych zakątkach naszego kraju najmłodsi nie mogą liczyć na realne wsparcie:

- Są takie miejsca, np. Białystok, województwo podlaskie, gdzie nie ma ani jednej poradni psychiatrycznej dla dzieci. Podlaskie to nie jest wyspa szczęśliwości, gdzie dzieci nie doświadczają lęków, niepokojów, chorób. Tylko nie ma kliniki, więc te dzieci będą mogły przyjeżdżać do nas. Każde dziecko w Polsce, które będzie potrzebowało pomocy, będzie mogło przyjeżdżać do nas.

Na miejscu ma powstać:

  • oddział pobytu dziennego (konsultacje, rozmowy);
  • oddział pobytu stacjonarnego (gdzie będą trzy poddziały: obserwacji, detoksykacji, szpitalny);
  • poradnie psychiatryczne (z gabinetami m.in.: lekarskimi, terapii grupowej, rodzinnej, seksuologa).

Dodatkowo klinika ma być modelowym przykładem współpracy: lekarz-pacjent. Katarzyna Kolenda-Zaleska ma nadzieję, że w przyszłości powstaną poradnie psychiatryczne również w innych województwach, a lekarze będą mogli się uczyć od Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży.

- My, jako ten wzór, mam nadzieję, że będziemy mogli pomagać w mniejszych miejscowościach – podkreśliła.

Fundacja od dwóch lat zbiera pieniądze na budowę. Całość inwestycji wynosi 50 mln złotych. To gigantyczne przedsięwzięcie, dlatego tak ważna jest pomoc społeczeństwa. Bez niej osiągniecie celu graniczy z cudem.

Przekaż 1 proc. podatku na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Centrum potrzebne jest na "już", bo sytuacja dziecięcej psychiatrii od lat jest w fatalnym stanie . By uratować młode pokolenia, bez fachowej pomocy się nie obejdzie. Przekazując 1 proc. podatku, dołożycie cegiełkę do budowy .

- Ten 1 proc. chcemy przeznaczyć na naszą największą inwestycję, jaką do tej pory robiliśmy – zapowiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Im więcej pieniędzy wpłynie, tym szybciej powstanie i będziemy mogli ją otworzyć – dodała.

Osoby, które chciałaby wesprzeć budowę Centrum, mogą to zrobić, przekazując 1 proc. podatku na Fundację TVN "nie jesteś sam". W rozliczeniu wystarczy wpisać numer KRS Fundacji: 0000014124.

Fundację możesz wspierać także:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN "nie jesteś sam"
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji , klikając przycisk "przekaż datek".

Zobacz także:

Od kilkunastu lat są ofiarami przemocy ze strony matki. "Dom to dla mnie niepewność"

Wielkanoc 2021 - czy czeka nas lockdown? "Musimy być na to przygotowani"

"Kim jesteś?". IPN szukał młodej żołnierki ze zdjęcia sprzed 70 lat. Dziennikarze odkryli jej tożsamość

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Warto pomagać! Podopieczni Fundacji TVN „nie jesteś sam” dziękują za wsparcie

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości