Jak informuje IMGW, pogodę w północno-zachodniej Europie będzie kształtować głęboki niż z ośrodkiem u wschodniego wybrzeża Islandii, oraz związany z nim układ frontów atmosferycznych, gdzie ciepły front sięgać będzie aż po wybrzeże Niemiec. Kontynentalna część Europy od Półwyspu Iberyjskiego po wschodnie wybrzeże Morza Czarnego będzie nadal znajdować się w podwyższonym ciśnieniu, jedynie nad południową częścią Półwyspu Apenińskiego będzie utrzymywać się płytki niż.
Pogoda na sobotę 21 listopada
Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Niemcami, ale od północnego zachodu stopniowo nasuwać się będzie płytka zatoka z ciepłym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Islandii. Będziemy w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, ale za frontem zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie.
W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, w drugiej połowie dnia na południu miejscami małe. Na Wybrzeżu miejscami opady deszczu, na Podkarpaciu przelotne opady śniegu.
Temperatura maksymalna od 2 st. C do 5 st. C, nad morzem około 6 st. C, na obszarach podgórskich Tatr i Bieszczadów około 0 st. C.
Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem dość silny i tam w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, zachodni.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1019 hPa i będzie spadać.
Prognoza zagrożeń na sobotę 21 listopada
W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwie pomorskim i śląskim. Prognozuje się w tam wystąpienie silnego, południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 15 km/h do 30 km/h, w porywach do 65-75 kilometrów na godzinę.
Kolejnego dnia alarmów pierwszego stopnia przed silnym wiatrem należy spodziewać się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i śląskim. Wiać będzie z zachodu ze średnią prędkością do 15-40 km/h, w porywach wiatr będzie osiągać do 65-70 km/h.
Zobacz też:
Polka wymyśliła, jak pozyskać wodę pitną z oceanu. "Czysta woda to nowe złoto"
Susza w Polsce. Woda będzie cenniejsza od ropy naftowej!
Czy zmiany klimatu będą powodować pandemie? "Mogą wrócić choroby, które uznaliśmy za pokonane"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, x-news, TVN Meteo