Newsy

Księża pobili się pałką teleskopową. W ruch poszły również damskie torebki

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Ksiądz ściska dłoń wiernego

W Poznaniu doszło do nietypowego zdarzenia. Ksiądz Michał Woźnicki w skutek obrażeń odniesionych w bójce trafił do szpitala. Napastnikiem miał być drugi duchowny. Niegodne zachowanie jest pokłosiem wieloletniego konfliktu w zakonie salezjanów.

Bójka księży w Poznaniu

Rękoczyny były efektem eskalującego od pewnego czasu konfliktu w Domu Salezjanów w Poznaniu, którego jedną ze stron jest usunięty z zakonu ksiądz Michał Woźnicki. Ostatecznie doszło do starcia zwolenników zbuntowanego duchownego z mężczyzną zatrudnionym przez salezjanów. W pewnym momencie w obronie pracującej w klasztorze osoby stanął ksiądz Jacek Bielski.

Zdarzenie na swoim kanale na YouTubie opisał ksiądz Michał Woźnicki. - Bandyta zwykły. Ktoś mnie chwyta za ramię, odwracam się, patrzę, że to Bielski - powiedział. - Wyciągnął pałkę z kieszeni, rozwinął i zaczął okładać prosto w łeb. Bandyta zwykły. Chciał zabić. Lekarz powiedział, że każde uderzenie w głowę to zagrożenie życia - można było usłyszeć w nagraniu przytaczanym przez "Gazetę Wyborczą". Mężczyźnie w szpitalu założono trzy szwy.

Molestowanie

Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
wideo 2/3

Na miejsce została wezwana policja. Jak donosi poznańska redakcja dziennika, oczom przybyłych na miejsce funkcjonariuszy ukazał się niecodzienny widok. Na podłodze leżał ks. Jacek Bielski a dookoła niego siedziały sympatyczki ks. Woźnickiego, okładając go torebkami.

Konflikt w zakonie salezjanów

Zakon odniósł się do bijatyki, publikując lakoniczne oświadczenie.

Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko z siedzibą we Wrocławiu wyraża ubolewanie i jednocześnie przeprasza wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni zaistniałą sytuacją. Trwają czynności wyjaśniające. Informujemy, że po ich zakończeniu strona kościelna podejmie stosowne działania 

Konflikt w poznańskim zakonie salezjanów powstał kilka lat temu. Zaczęło się od tego, że ksiądz Woźnicki otwarcie krytykował współbraci, papieża oraz ustalenia Soboru Watykańskiego II. Kościół zabronił mu wygłaszania kazań, a zgromadzenie wydaliło go ze swoich szeregów w 2018 roku. Równocześnie w celi zbuntowanego księdza pojawił się ołtarz, przy którym odprawiał msze w obrządku rzymskim, czyli po łacinie, tyłem do wiernych, wyrażając pogląd, że współczesna forma liturgii jest herezją.

Kościół rozpoczął procedurę usunięcia księdza Woźnickiego ze stanu duchownego. Z kolei współbracia z poznańskiego zakonu chcą eksmitować salezjanina z klasztoru, jednak w czasie pandemii było to prawnie zabronione.

Policja przesłuchała duchownych. Zawiadomienie na komisariacie złożył również poszkodowany pracownik klasztoru. Ksiądz Bielski otrzymał upomnienie kanoniczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Godong / Getty Images

Pozostałe wiadomości