Pol’and’Rock Festival 2021 w czasie pandemii. Jerzy Owsiak: "Trzeba być w pełni zaszczepionym i mieć certyfikat COVID-owy"

Jerzy Owsiak
Tomasz Urbanek/East News
Rozpoczynający się w czwartek 29 lipca Pol’and’Rock Festival to jedna z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, będzie się odbywał w reżimie sanitarnym. Najważniejsze dla organizatorów jest bezpieczeństwo jego uczestników. - Większość z nich musi być w pełni zaszczepiona, bo taki jest warunek uzyskania zgody na imprezę masową – tłumaczy Jerzy Owsiak, pomysłodawca i szef Pol’and’Rock Festival.

Jerzy Owsiak o Pol’and’Rock Festival 2021

Polska Agencja Prasowa: - Pol’and’Rock Festival to jedna z pierwszych wielkich imprez, które odbywają się w momencie poluzowania obostrzeń i w trakcie zaawansowanego programu szczepień. Jak z pana perspektywy wygląda ta sytuacja i różnica w porównaniu z wcześniejszymi latami?

Jerzy Owsiak: - Tworzymy ten festiwal od 26 lat i jego siła wynika z poczucia bycia z sobą. Od wielu lat chcemy, by nasi stali bywalcy czuli, że oni współorganizują ten festiwal. W tym roku dzieje się tak w większym stopniu. O wiele spraw pytamy naszą publiczność. Wiele rzeczy zależy też od wspólnej zgody na różne sytuacje, które jeszcze dwa lata temu były nie do pomyślenia. Polskie festiwale wróciły do życia. Właśnie zakończył się Jarocin i były tam osoby reprezentujące nasz festiwal. Zauważyły jedno: wszyscy pragną słuchać muzyki, czując trawę pod nogami, a nie za pośrednictwem ekranu.

Ale chcę podkreślić, że przygotowania do festiwalu zaczęliśmy w marcu, kiedy nie wiedzieliśmy, jaka dziś będzie sytuacja. Zaryzykowaliśmy. Działamy zgodnie z przepisami, a nawet idziemy dalej. Uczestnicy będą testowani szybkim testem. Wszyscy, którzy znajdą się na terenie festiwalu – zarówno publiczność, jak i obsługa oraz organizatorzy – taki test uprzednio wykonają. Podobna zasada obowiązuje na wielu festiwalach w całej Europie, jak Pohoda na Słowacji czy Exit w Serbii. Na Latitude Festival w Wielkiej Brytanii wymagane jest np. potwierdzenie pełnego zaszczepienia lub okazanie negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed festiwalem.

Pol’and’Rock Festival 2021 - obowiązkowe testy i ceryfikaty COVID-owe

Wspomniał pan o obowiązkowych testach. Czy oprócz nich uczestnicy będą musieli okazać przy wejściu certyfikaty COVID-owe?

- Tak. To było konieczne, żeby dostać zgodę na imprezę masową. Nie udawaliśmy, że to wydarzenie na kilkaset osób, które może obejść te przepisy. To impreza masowa na 20 tys. osób. Te 20 tys. osób to nasz limit. Nikt nam tego nie narzucał. Wynika z tego, że możemy 20 tys. ludzi zapewnić to, czego potrzebują, czyli wodę, warunki sanitarne, obsługę gastronomiczną. Jednocześnie limit miejsc dla osób niezaszczepionych to tylko 250, bo zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w wydarzeniach tego typu może uczestniczyć nie więcej niż 250 osób bez szczepienia. Reszta musi mieć szczepienia, posiadać certyfikat. Wprowadziliśmy w tym roku – po raz pierwszy i daj Boże ostatni – wejściówki po 49 zł, aby pokryć koszty testów, maseczek, płynów dezynfekujących, które będą na terenie całego festiwalu. Tylko tyle, to nie jest jakikolwiek ekwiwalent ceny za bilet. Każdy, kto zamawiał wejściówkę, został poinformowany, że może być zweryfikowany, jeżeli chodzi o szczepienia. Wejściówki już dawno się rozeszły, więc ludzie odpowiedzialni przyjęli te warunki.

Stały się one jednak także powodem do dyskusji w mediach.

- My, Polacy, zawsze mamy powód do narzekań, ale byliśmy nieugięci. Tak dzieje się w całej Europie na poważnych festiwalach. Nie my to wymyśliliśmy. Tak, trzeba być w pełni zaszczepionym i mieć certyfikat do zweryfikowania przez nas, organizatorów. Musimy się z tym pogodzić. Jeżeli chcemy, żeby życie kulturalne odżyło nie tylko na naszym festiwalu, ale w każdym innym miejscu w Polsce, to musimy się tych zasad pilnować i tutaj nie ma dyskusji.

Zatem nie ma pan wątpliwości, że to była słuszna decyzja?

- Absolutnie nie mam wątpliwości. Festiwal wyrósł na zasadach, które go stworzyły - wolny wstęp, wolna przestrzeń. Jako organizatorzy musieliśmy zdobyć na to pieniądze, a uczestnicy mieli poczucie ogromnej wolności. Ale przypominaliśmy im, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za wszystko, co się tutaj dzieje. Przed pandemią także mieliśmy regulamin i trzymaliśmy się go bardzo mocno. Kiedy przychodzi COVID-19, też się tych zasad trzymamy. Przeszliśmy etap dyskusji z ludźmi.

Brał pan pod uwagę inny wariant organizacji, np. obowiązkowe certyfikaty, ale za to bez konieczności dodatkowych testów?

- Nie, jakikolwiek inny wariant nie wchodził w rachubę. Przepisy są rozsądne i mówią, że możecie być razem, pod warunkiem, że będziecie po szczepieniach. Właśnie wróciłem z wakacji i nikt z pasażerów nie miał obiekcji – czy to w Polsce, czy tam, gdzie lądowaliśmy – by pokazać paszport COVID-owy. Ja jestem szczepiony. Szczepienia są dla mnie bardzo ważne. Mówię za siebie. Zdecydowaliśmy się też na testy, bo zakładaliśmy je od samego początku, zanim jeszcze pojawiło się rozporządzenie; to według nas najlepszy sposób, żeby zapewnić bezpieczną zabawę wszystkich. Publiczność się z nami zgodziła i nawet po zmianie przepisów uznała, że testy powinny zostać.

Jesteśmy kilka dni przed festiwalem, po spotkaniach ze wszystkimi służbami mundurowymi, i nigdy nam się tak dobrze nie rozmawiało ze służbami. Wszyscy podchodzą do tego bardzo rozsądnie. Po raz pierwszy od czterech lat nie dostaliśmy statutu imprezy o podwyższonym ryzyku. To też pokazuje, że wszystkie służby, a także decydenci doskonale wiedzą, jak się do tego przygotowujemy. Idzie kolejna fala COVID-u. Powinniśmy w tym trudnym życiu zacząć się uczyć przetrwania, jak działać, żeby jednak pójść do kina, teatru.

Okaże się, jak przetestować 20 tys. osób. Oni będą przyjeżdżać partiami. Dzięki systemowi komunikacji wiemy, kiedy kto przyjedzie, ile samochodów dziennie będzie od wtorku. Chcemy to zrobić najlepiej, jak możemy, aby z naszych doświadczeń mogli korzystać inni. W kulturze stagnacja jest nie do odrobienia.

Pol’and’Rock Festival 2021 - kiedy

27. Pol'and'Rock Festival odbędzie się 29-31 lipca na Lotnisku Makowice-Płoty i on-line w social mediach Pol'and'Rock.

"Chcemy, żeby ludzie miło spędzili czas, a przede wszystkim bezpiecznie". W najbliższy czawartek rusza Pol'and'Rock Festival. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz także:

Michał Piróg wyszedł ze szpitala. "Będę żył, czeka mnie jedynie rehabilitacja"

Katarzyna Glinka bez makijażu odkrywa uroki campingu. "To działa oczyszczająco na głowę"

Uczestniczka "MasterChefa" prosi o pomoc. "Egzystujemy w mieszkaniu, w którym nie mamy prądu ani dostępu do ciepłej wody"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas