Newsy

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 za walkę z głodem: "Głód jest wykorzystywany jako broń"

Newsy

Światowy Program Żywnościowy (WFP) został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - tak zdecydował Norweski Komitet Noblowski. Agencję ONZ wyróżniono za zwalczanie głodu. Tegoroczna uroczystość ogłoszenia nagrody - z powodu restrykcji epidemicznych - odbywała się przy niemal pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Czym zajmuje się uhonorowana organizacja?

Pokojowa Nagroda Nobla 2020

Światowy Program Żywnościowy (WFP) - to tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, organizacja została doceniona "za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem".

Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna

- zaznaczyła Reiss-Andersen. Jak dodała, "do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką".

Światowy Program Żywnościowy (WFP) laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen wykazała, że istnieje związek między "głodem a konfliktem zbrojnym".

Głód jest wykorzystywany jako broń

- oświadczyła Reiss-Andersen.

Tegoroczna uroczystość ogłoszenia Pokojowej Nagrody Nobla z powodu restrykcji epidemicznych odbywała się niemal przy pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Nieliczni zgromadzeni dziennikarze musieli zachować odstęp i zasłonić twarze maseczkami.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

Na wiadomość o Pokojowej Nagrodzie Nobla pracownicy Światowego Programu Żywnościowego (WFP), który ma swoją siedzibę w Rzymie, zareagowali w jej biurach płaczem ze wzruszenia. Z powodu pandemii koronawirusa część zatrudnionych w centrali osób nadal wykonuje swoje obowiązki zdalnie.

Jak przekazała pracująca w WFP Polka, ci, którzy usłyszeli informację o nagrodzie w biurach, "zaczęli płakać ze wzruszenia". Jak dodała, pracujący zdalnie przekazywali sobie wiadomość za pomocą komunikatorów. Przyznała, że początkowo panowało wręcz niedowierzanie.

Podczas lat pracy w Światowym Programie Żywnościowym zawsze zdawałam sobie sprawę z tego, jak szlachetne jest to zajęcie, a pandemia uświadomiła nam to jeszcze bardziej. Wielu naszych pracowników rozsianych po świecie zakaziło się koronawirusem

- zauważyła pracowniczka nagrodzonej Noblem agendy ONZ.

Piszemy teraz do siebie żałując, że akurat w tak wielkim dniu pracujemy w domu. Wszyscy ogromnie się cieszą. To płacz ze szczęścia i duma . Jesteśmy przekonani, że jest to zasługa przeogromnej pracy i poświęcenia wielu naszych kolegów

- stwierdziła Polka pracująca w WFP.

Światowy Program Żywnościowy - działalność

Światowy Program Żywnościowy został założony jako agencja ONZ w 1961 roku. Jest to największa na świecie organizacja humanitarna, zwalczająca globalny głód.

Biura WFP znajdują się w kilkudziesięciu krajach. Organizacja działa głównie w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

Pandemia koronawirusa może podwoić liczbę osób cierpiących z powodu głodu na świecie. Najgorsza sytuacja jest w Sudanie Południowym. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Polak nominowany do nauczycielskiego Nobla: "Najważniejsze w edukacji są relacje"

Ig Noble 2020 przyznane. Wśród nagrodzonych Antynoblem jest Polka

Nagroda Nike 2020 dla Radka Raka. "Ta książka snuje historie nie z tej ziemi"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości