ONZ

    ONZ

    Światowy Program Żywnościowy (WFP) został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - tak zdecydował Norweski Komitet Noblowski. Agencję ONZ wyróżniono za zwalczanie głodu. Tegoroczna uroczystość ogłoszenia nagrody - z powodu restrykcji epidemicznych - odbywała się przy niemal pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Czym zajmuje się uhonorowana organizacja?

    Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.

    W tym roku minęło 70 lat od utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z okazji okrągłych urodzin prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin spotkała się z Bogusławem Winidem, stałym przedstawicielem RP przy ONZ, który był naszym przewodniem po siedzibie organizacji. Wedle tradycji, każde państwo chce tu pokazać fragment swojej kultury, stąd ONZ dostaje mnóstwo prezentów. Jaki upominek przekazała organizacji Polska? Jaki jest początek historii Polski w Organizacji Narodów Zjednoczonych? Czego uczy taka organizacja jak ONZ? I jak to się stało, że tak wielu ambasadorów mówi po polsku?