Newsy

Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów? Nowa książka Michała Rusinka "Podbipięta"

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Jak odkryć historię własnego nazwiska?
Jak odkryć historię własnego nazwiska? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem swojego nazwiska, to warto sięgnąć po najnowszy tytuł literaturoznawcy Michała Rusinka pt. "Podbipięta". Dowiecie się z niego również, czy możecie podejrzewać swojego pradziadka o przydeptywanie innym butów, a także tego jaki "nick" nosił wasz przodek.

Jak odkryć historię swojego nazwiska?

Wiedzę tę w "Podbipięcie" przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niezwykle dociekliwy detektyw językowy. Ilustracje do książki stworzyła Joanna Rusinek. Wynikiem rodzinnej kolaboracji jest zabawna i arcyciekawa książka dla małych i dużych czytelników.

To już kolejna pozycja Rusinka poświęcona zagadnieniom, które ciekawią dzieci, ale i nie nudzą rodziców. Bo jak sam autor mówi: - Książki dla dzieci nie powinny być tylko dla dzieci, bo książki dla dzieci często są czytane przez dorosłych.

"Podbipięta" powstał we współpracy z dr Arturem Czesakiem, konsultantem prof. Rusika i ekspertem od nazwisk. Książka poświęcona jest nazwiskom, które kryją w sobie jakąś ciekawostkę, są reprezentatywne i interesujące.

Jeśli historia waszego nazwiska wydaje wam się ciekawa, warto zajrzeć na niedawno uruchomioną stronę, o której w rozmowie z naszymi prezenterkami wspomniał Michał Rusinek (www.nazwiska.ijp.pan.pl), na której to wystarczy wpisać swoje nazwisko w wyszukiwarkę, aby poznać jego etymologię.

Czy "nick" waszego pradziadka ma znaczenie dla waszego nazwiska?

Polskie nazwiska to bardzo często pochodne nazw zwierząt, czynności, ale jak zauważa profesor, najwięcej pochodzi od przezwisk.

- Zdaje się, że my jesteśmy złośliwy naród - żartuje Rusinek i podaje przykład własnego nazwiska, które może pochodzić od przezwiska osoby pochodzącej z terenów Rusi.

Rusinek uczy poprzez zabawę i to jest bardzo cenne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości