Jak odkryć historię swojego nazwiska?
Wiedzę tę w "Podbipięcie" przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niezwykle dociekliwy detektyw językowy. Ilustracje do książki stworzyła Joanna Rusinek. Wynikiem rodzinnej kolaboracji jest zabawna i arcyciekawa książka dla małych i dużych czytelników.
To już kolejna pozycja Rusinka poświęcona zagadnieniom, które ciekawią dzieci, ale i nie nudzą rodziców. Bo jak sam autor mówi: - Książki dla dzieci nie powinny być tylko dla dzieci, bo książki dla dzieci często są czytane przez dorosłych.
"Podbipięta" powstał we współpracy z dr Arturem Czesakiem, konsultantem prof. Rusika i ekspertem od nazwisk. Książka poświęcona jest nazwiskom, które kryją w sobie jakąś ciekawostkę, są reprezentatywne i interesujące.
Jeśli historia waszego nazwiska wydaje wam się ciekawa, warto zajrzeć na niedawno uruchomioną stronę, o której w rozmowie z naszymi prezenterkami wspomniał Michał Rusinek (www.nazwiska.ijp.pan.pl), na której to wystarczy wpisać swoje nazwisko w wyszukiwarkę, aby poznać jego etymologię.
Czy "nick" waszego pradziadka ma znaczenie dla waszego nazwiska?
Polskie nazwiska to bardzo często pochodne nazw zwierząt, czynności, ale jak zauważa profesor, najwięcej pochodzi od przezwisk.
- Zdaje się, że my jesteśmy złośliwy naród - żartuje Rusinek i podaje przykład własnego nazwiska, które może pochodzić od przezwiska osoby pochodzącej z terenów Rusi.
Rusinek uczy poprzez zabawę i to jest bardzo cenne.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Ukochane książki z dzieciństwa. Co czytały znane osoby?
- Kolekcja ubrań inspirowana twórczością Szymborskiej. "Nie wszyscy wiedzą, że tworzyła wyklejanki"
- Polskie miejscowości. Michał Rusinek wyjaśnia, czy nazwa Swornegacie wzięła się od bielizny
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN