Trendy modowe

Kolekcja ubrań inspirowana twórczością Szymborskiej. "Nie wszyscy wiedzą, że tworzyła wyklejanki"

Trendy modowe

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Piotr Wojtasik
Kolekcja poświęcona twórczości Wisławy Szymborskiej

Marka Medicine nawiązała współpracę z Fundacją Wisławy Szymborskiej i wspólnymi siłami stworzyli kolekcję ubrań inspirowaną twórczością polskiej poetki. Na poszczególnych modelach można znaleźć zarówno jej wiersze, jak i kolaże. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Michał Rusinek oraz Ewelina Bajołek-Stępień.

Inspiracja twórczością Wisławy Szymborskiej

Na rynku ukazała się właśnie kolekcja Medicine, która jest inspirowana twórczością Szymborskiej. Kiedy w 1996 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla tej znanej polskiej poetce, zwróciła uwagę na charakterystyczny rys jej poezji, czyli ironiczną precyzję. Podobną ironię oraz połączenie filozofii z poczuciem humoru można znaleźć na jej kolażach zwanych wyklejankami. 

- Marka Medicine od lat współpracuje z artystami. Do tej pory skupialiśmy się na ilustratorach i grafikach, ale marzyła nam się od dawna współpraca z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Postanowiliśmy wykorzystać jej twórczość - nie tylko słowo pisane, ale również jej kolaże, wyklejanki. Nie wszyscy wiedzą, że Wisława tworzyła wspaniałe wyklejanki - powiedziała Ewelina Bajołek-Stępień w Dzień Dobry TVN.

- Wyklejanki miały tak naprawdę funkcje korespondencyjne i to były po prostu kartki pocztowe. Szymborska pod koniec lat 60. doszła do wniosku, że nie można kupić w sklepach ładnych kartek pocztowych, więc zaczęła je produkować - tłumaczył Michał Rusinek.

Kolekcja "Możliwości"

Ta kolekcja jest skierowana głównie do miłośników Szymborskiej i jej ironii, ale jej twórcy mają nadzieję, że ci, którzy nie czytali wierszy noblistki, zachwycą się jakimś kolażem, bądź cytatem i sięgną po jej książki. Jest to dobry sposób, by trafić do młodych ludzi i zachęcić ich do czytania.

- Naszym głównym celem było przedstawienie twórczości Wisławy Szymborskiej w niecodzienny sposób, stąd jej twórczość trafiła na ubrania i teraz dosłownie - jej twórczość wychodzi na ulicę - powiedziała Ewelina Bajołek-Stępień.

Tę linię ubrań nazwano "Możliwości" nie przez przypadek. Umieszczając tekstowe i graficzne cytaty poetki na ubraniach, twórcy chcieli podkreślić aktualność i uniwersalność tworzonych przez nią treści. Pragnęli pokazać, że istnieje wiele możliwości interpretacji.

- To jest tytuł wieloznaczny, ale to też jest tytuł wiersza z tomu "Ludzie na moście". (...) Mamy taką nadzieję, że dzięki temu, iż ktoś zobaczy wiersz na koszulce, to sięgnie po książkę. A już za 2 lata, w 2023 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Szymborskiej. Przygotowujemy specjalną kolekcję na tę okazję, ale też przygotowujemy wiersze zebrane, więc będzie można w jednym tomie przeczytać wszystkie wiersze Szymborskiej - dodał Michał Rusinek w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości