Śmierć w literaturze
Motyw śmierci wyjątkowo często spotkać można w literaturze, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Występuje w mitologii, wciąż obecny jest również w lekturach obowiązkowych, których znajomość wymaga od nas obowiązująca podstawa programowa. Każdy literat pisze o niej inaczej. Przedstawiamy najbardziej znane cytaty o śmierci.
Najpopularniejsze cytaty o śmierci
"Umrzeć - tego się nie robi kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu. Wdrapywać się na ściany. Ocierać między meblami. Nic niby tu nie zmienione, a jednak pozamieniane. Niby nie przesunięte, a jednak porozsuwane. I wieczorami lampa już nie świeci.
[...]
Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma" - Wisława Szymborska.
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..." - ks. Jan Twardowski.
"Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my a nasze ciała ty tylko zwiędłe liście na drzewie życia" - Albert Einstein
"Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią" - Antoine de Saint-Exupery
"Ludzie zwykle odkładają najważniejsze słowa na później, a ich bliscy odnajdują je w pośmiertnych listach" - J. K. Rowling
"Prawdziwymi przyjaciółmi są ci, którzy nigdy nie opuszczają naszego serca, nawet jeśli na chwilę znikną z naszego życia. Po latach rozłąki bez trudu na nowo podejmujemy przerwaną znajomość. Nawet jeśli umrą, w naszych sercach na zawsze pozostaną żywi" - Markus Zusak.
"Jesteśmy tu na jakiś czas. Pewnego dnia szlag nas trafi. To po co tak traktować wszystko poważnie" - Maria Czubaszek.
Zobacz także:
- Mariusz szczygieł zwraca uwagę na palący problem: "Czy po raz kolejny, czcząc zmarłych, będziemy bezcześcić planetę?"
- Pogoda na Zaduszki. Czy pojawią się pierwsze przymrozki?
- Nie żyje Andrzej Zaorski. Znany aktor miał 79 lat
Autor: Milena Jaworska