Mariusz szczygieł zwraca uwagę na palący problem: "Czy po raz kolejny, czcząc zmarłych, będziemy bezcześcić planetę?"

Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mariusz Szczygieł jest pisarzem i dziennikarzem, który zawsze śmiało porusza najbardziej aktualne problemy społeczne. Tym razem zwrócił uwagę na ilość plastikowych kwiatów na grobach, które, choć zdobią, rozkładają się latami.

Życie i twórczość Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł jest polskim reportażystą, dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą. Za swoją twórczość zdobył wiele nagród, między innymi Europejską Nagrodę Książkową za "Gottland" czy Grand Press, nagrodę Literacką "Nike" oraz Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za tom reportaży "Nie ma".

Ulubioną tematyką twórcy jest historia i kultura Czech. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, stając się bestsellerami w niektórych krajach. Autor został także odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla województwa dolnośląskiego.

Zobacz wideo: Jego "Nie ma" zostało książką 25-lecia Nike.

DD_20211008_Szczygiel_REP
Jego "Nie ma" zostało książką 25-lecia Nike
W tym roku Nagrodę Literacką "Nike" wręczono po raz 25. Z okazji tej rocznicy czytelnicy wybrali najbardziej lubianą książkę, spośród tych które od 1997 r. dostały tę nagrodę. Wygrało "Nie ma" Mariusza Szczygła (laureat w 2019).
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mariusz Szczygieł o problemie sztucznych kwiatów na nagrobkach

Na Instagramie postanowił poruszyć jeden z aktualnych tematów - problem sztucznych kwiatów. - Czy po raz kolejny, czcząc zmarłych, będziemy bezcześcić planetę? Ucieszyłem się, że na grobie Zosi Czerwińskiej nie pojawiły się na razie żadne plastikowe kwiaty. Kiedy pytam rodzinę, czy znajomych, dlaczego stawiają na grobach kwiaty sztuczne, a nie naturalne, słyszę często: bo dłużej stoją. Owszem, plastikowe stoją od stu do tysiąca lat, a drobinki z tych mniej trwałych lądują w przewodach pokarmowych ryb. Zaś swoje życie pozagrobowe te kwiatki spędzają w naszych ciałach, kiedy te ryby zjemy. Na zdjęciach - piękne odmiany żywych chryzantem kulistych, niestety w celofanie… - kończy wpis Szczygieł.

Fani pisarza zgadzają się z jego wpisem. Komentują: "Chciałbym dożyć czasów, kiedy będziemy rozsypywać prochy bliskich w ogrodzie lub parku", "Ja już uczciwie uprzedziłam mojego małżonka, że jak postawi kiedyś sztuczne kwiaty na moim grobie to go będę straszyła w nocy" czy "Gdybym postawiła sztuczne kwiaty na grobach dziadków, to czuję, że nie miałabym spokojnych nocy".

Pojawiają się też głosy wspominające o Zniczodzielni - czyli miejscu, w które można odłożyć wypalone, niechciane znicze, aby każda zainteresowana osoba mogła zabrać je i dokupić do nich wkład, nie marnując pieniędzy i chroniąc planetę przed dodatkowymi odpadami.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości